menu
Критично мислене
Критично мислене
Как да се справяме във все по-забързания и пълен с противоречаща информация свят.

Критично мислене

На пръв поглед тази способност би трябвало да е присъща на повечето хора – с времето се научаваме да оценяваме по-добре информацията, да преценяваме кое е достоверно и да разбираме света по-пълноценно. В действителност, ако целенасочено не градим умение за критично мислене, е твърде вероятно да нямаме такова, а само да се заблуждаваме.

Какво му е  „критичното“

Това не е просто умение, а цялостен поглед към света, чрез който оглеждаме внимателно аргументите, преценяваме, анализираме и оценяваме достоверността на информация и на базата на доказателствата, които сме открили, формираме подходяща, логически свързана реакция. Критичното мислене е приложимо във всички сфери, то се развива заедно с науката и технологията в продължение на столетия и измества религиозното упование в сили, без да има ясни доказателства за наличието им. Днес, цивилизацията ни се основава на принципите на критичното мислене и е ценно да познаваме тази фундаментална гледна точка към света.

Какво не е критично мислене

На първо място, отрицанието и критиката към дадено събитие, решение или аргумент не са критично мислене. „Критично“ не означава да се отнасяме с критика към всичко, такова поведение по-скоро ще подхрани безпокойство и депресия и ще отблъсква околните от вас. Критично мислят хората, които не забравят, че те самите едва ли са напълно обективни и правят оценки или формират мнение, стремейки се да оценяват информацията колкото се може по-безпристрастно. Не е критично мислене да сте убедени в мнението си и поради това да не приемате друго, напротив – трябва да умеете да държите ума си отворен и когато аргументите са достатъчни, да промените мнението си в съответствие с тях.

А какво е аргумент

В логиката, това е елемент от изграждането на теза. Ако твърдите, че нещо е вярно или е такова, каквото го описвате, тоест ако давате информация, вие трябва да намерите аргументи, които логически подкрепят твърдението ви. Ако не можете да го направите, твърдението ви е просто мнение, което ви се иска да е вярно.

А защо ни е това критично мислене

Всеки от нас, в ежедневието си се сблъсква с различни ситуации, които предизвикват обективността ни и ни карат да „взимаме страна“, понякога без дори да сме изслушали аргументите. Критичното мислене ни помага да не правим погрешни заключения, а да оценим рационално предоставената информация.

Критичното мислене не е предмет, който можем да научим в училище, но ако искате да подобрите това умение у себе си, може да се запознаете с основните принципи на логиката и с логическите заблуди, които допускаме в аргументацията си да се стараете да не се поддавате на субективните си емоции, а да бъдете рационални. Критичното мислене не е начин да сме безгрешни или перфектни, а настройка, която ще ни помогне да се развиваме.

В контекста на заливащите ни фалшиви новини е от съществено значение да познаваме нагласата за критично мислене, но само по себе си то няма да е достатъчно. Образованието и стремежът към опознаване на света такъв, какъвто е, а не такъв какъвто ни се иска да бъде, или такъв, какъвто го виждаме, са в основата на концепцията на критично мислене, а и на цялата ни цивилизация.

ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!