menu
Криптовалути: как се промени представата ни за парите
Криптовалути: как се промени представата ни за парите
Едва ли има човек, който да не е чувал за Биткойн, а възходът на криптовалутите бавно, но сигурно променя начинa, по който мислим за парите.

Криптовалути: как се промени представата ни за парите

Криптовалутите съществуват от около 15 години, но във все по-свързаният свят, славата им се разпространи бързо и днес има няколко хиляди различни криптовалути. Част от тях няма да оцелеят, както много други през последните години, но съществуването им завинаги ще промени финансовият свят.

Що е то пари

Свикнали сме да мислим за „обикновените“ пари като за нещо, което съществува стабилно в света и ни помага да живеем. Парите обаче изминават дълъг път и са точно такива поради натиска на действителността в началото на индустриалната революция. Парите имат определена стойност единствено докато всички ние, хората които ги ползваме, сме съгласни, че имат точно тази стойност. „Обикновените“ пари са просто уникални данни, които носят информация за стойността им. Криптовалутите са абсолютно същото в основата си – данни, съдържащи информация за стойност. Стойностите им са различни, но ако притежаваме определено количество, ще можем да го разменим за определени стоки или услуги. И приликите свършват до тук.

Разликите

Днес парите се емитират от банки, а стойността им се влияе от инфлацията, пазара, фискалната политика, търговският баланс. Дейността на банките се регулира от правителствата, така че те са основният двигател за създаването на пари. Когато започва индустриалната революция и нараства нуждата от по-големи количества лесно достъпни единици пари, правителствата трябвало да трансформират съществуващата система и банките поели отговорността за разпространението и „опазването“ на парите.

Криптовалутите също възникват по „естествен“ път. С развитието на технологията, все повече хора имат достъп до интернет, но не и до финансови институции или разплащателни сметки. Все повече хора искат да извършват независим плащания, без посредничеството на банките и при ниски такси за трансакция, като същевременно получат сигурност за богатството си, която отново не зависи от институции или правителства. И така през 2009 г. мистериозният Сатоши Накамото създава първата криптовалута, познатият Биткойн. С него, той или те, показват на света, че е възможно да съществуват данни, които да изпълняват функцията на пари и същевременно да не зависят от банки, правителства или сложната фискална политика на държавите. Освен това криптовалутите са ограничени, тоест не могат да се генерират безкраен брой единици, а тъй като не изискват посредник, трансакциите са както бързи, така и сигурни. Самата технология позволява създаването на уникални единици, които няма как да „разчетем“ погрешно.

Криптовалутите набират популярност както сред обикновените хора, желаещи да имат алтернативна, независима валута, така и сред големите инвеститори, които откриват бъдещ потенциал за растеж и печалба в тази технология. Някои смятат, че те ще изместят изцяло останалите валути, а други са скептични, че имат някакво бъдеще. Истината вероятно е по средата, защото историята ни учи, че фискалната система на света непрекъснато се развива и променя заедно с цивилизацията.

Свикнали сме, че парите ни са неразривно свързани с банките и правителствата, но криптовалутите ни показват един по-различен подход към средството, което ползваме, за да придобиваме стоки и услуги – то може да има какъвто и да е вид, стига достатъчно хора да са „съгласни“ и единиците му да са уникални и донякъде сигурни, точно както е с познатите ни сега пари.

ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!