изгледи
Как времето навън влияе на емоциите ни
От дълги години хората сме убедени, че времето навън оказва влияние върху „времето“ вътре в нас. Досега да нямахме преки доказателства, че това е така и можехме свободно да спекулираме, че е културна особеност или просто по традиция не се чувстваме еднакво щастливи когато навън вали и когато е слънчево. Но науката успя да навакса и вече имаме достатъчно познания относно връзката между телата и емоциите ни и метеорологичното време.
Еволюцията
Ние, както и всички останали организми на планетата, сме взаимосвързани и зависими едни от други. Според един от основните постулати на еволюционната теория, организмите променят средата, но и средата променя организмите. Следователно, от еволюционна гледна точка не е невероятно метеорологичното време да ни влияе. В крайна сметка разликите в климата обуславят някои очевидни разлики между хората. Разликите във времето ще предизвикат различно поведение у хората, което от своя страна ще оформи специфични механизми, някои от които вече са ни известни.
Хормоните
Основният начин, по който времето навън влияе на емоциите ни е чрез хормоните. Известна е връзката между светлината и процеса на сън, контролиран от хормона мелатонин. Той от своя страна има отношение към други метаболитни процеси, директно влияещи на емоциите ни. Оказва се, че светлината е основният „виновник“ за настроението ни.
Например при хубаво, слънчево и топло време, се повишават нивата на серотонин, тестостерон и ендорфини, които променят настроението ни към позитивно, а поведението ни към повече активности и по-малко сън и почивка.
При студено, мрачно време хормоналният отговор на тялото ни „връща“ нивата на същите хормони, което ни кара да се чувстваме по-малко активни, да искаме да спим и да почиваме повече. При горещо и влажно време се повишава кортизолът, който отговоря за увеличението на стреса в тялото ни. Раздразнителни сме, трудно се фокусираме, по-лесно усещаме болка. Това може да окаже и трайни негативни ефекти върху емоционалното ни здраве.
Как да оптимизираме отговора на тялото си
Макар на пръв поглед д звучи така, сякаш нямаме какво да направим, това не е вярно. Знаейки как се изменя времето където живеем на сезонна и ежедневна база, можем да предприемем няколко неща, които да помогнат да оптимизираме реакциите на тялото си. На първо място това е създаването на устойчиви навици, които да гарантират, че ежедневната промяна на времето няма да ни хване неподготвени.
Излагането на достатъчно естествена светлина е основният такъв навик. Нужно е да го правим всеки ден, независимо от сезона, сутрин и следобед. Следва режимът на сън, физическите упражнения, редовното хранене с подходяща храна и поддържането на оптимална температура в помещенията, в които живеем.
Времето навън в продължение на хилядолетия е било основен индикатор за това какво да правим и кога да го правим. Днес вече нямаме нужда от тази дълбока връзка, или поне не и на пръв поглед, но телата ни все още зависят от нея, така че най-доброто което можем да направим за себе си е да сме наясно и да се опитаме да намалим негативните ефекти и да подсилим позитивните.
Коментари
:брой коментар