menu
Ирисова диагностика, какво разкриват очите
Ирисова диагностика, какво разкриват очите
Ирисова диагностика, какво разкриват очите

Очите често се наричат „огледалото на душата“, но все повече доказателства показват, че те могат да бъдат и „огледало на здравето“. От древността до днес, лекари и лечители наблюдават очите не само за оценка на зрението, но и за откриване на сигнали за скрити или хронични заболявания. Но може ли наистина чрез очите да се разкрие от какво сме болни или какво вече сме преболедували?

Очите са прозорец към вътрешните органи

Очите са неразривна част от централната нервна система и са свързани с множество кръвоносни и лимфни пътища. Техните тъкани  ирисът, склерата, зеницата, ретината, могат да отразят промени в организма, които често остават незабелязани по друг начин. Именно поради това редица медицински състояния имат визуално отражение в очите.

Какво разкрива ирисът?

Ирисовата диагностиката е алтернативен метод, при който се анализират цветът, линиите и петната в ириса на окото, за да се установи състоянието на различни органи. Според тази теория, всяка зона от ириса отговаря на определена част от тялото. Например потъмняване в определен сектор може да сигнализира за претоварване или проблем с бъбреците, черния дроб, белите дробове и други органи. Светли петна може да показват възпалителен процес, радиационни линии или „спици“, може да са сигнал за хронично натрупване на токсини.
Този подход обаче не се приема широко от съвременната медицина, въпреки че някои специалисти използват ирисодиагностиката като допълнителен инструмент.

Какво може да открие съвременната медицина чрез очите?

Модерната офталмология разполага с технологии, които позволяват да се диагностицират заболявания не само на очите, но и на цялото тяло.

  •   Диабет – Промени в ретината (диабетна ретинопатия) често се откриват още преди пациентът да има установен диабет;
  •    Високо кръвно налягане – Разширени или стеснени кръвоносни съдове в очите са признак на хипертония;
  •     Автоимунни заболявания – Възпаления на очната ябълка (увеит) могат да бъдат сигнал за лупус, ревматоиден артрит и др.;
  •    Жълтеникав оттенък в склерата – Може да показва чернодробни проблеми (например хепатит или цироза);
  •    Мътни петна или замъглено зрение – Могат да бъдат ранен признак на множествена склероза, инсулт или мозъчни тумори;
     
  •    Тъмни кръгове и подутини – Често са знак за умора, дехидратация или бъбречна дисфункция.

Очите след болест – какво остава?

След като сме преболедували, особено вирусни инфекции, грип или херпес зостер, често се наблюдават остатъчни ефекти в очите:

  •    Сухота в очите – Често се среща след вирусни инфекции;
  •    Замъглено зрение – Може да остане известно време след висока температура или възпаление;
  •     Нарушено кръвоснабдяване на ретината – При тежки инфекции или при хора с предразположение, това може да доведе до трайни зрителни промени;
  •     Зачервяване или усещане за „пясък“ – Остатъчни признаци на възпаление в конюнктивата.

Ако забележите необичайни промени в очите, внезапно замъгляване, петна, подуване или жълтеникав цвят, незабавно се консултирайте с лекар. Понякога това може да бъде единственият външен сигнал за сериозно вътрешно заболяване. Също така, редовните профилактични прегледи при офталмолог могат да предотвратят усложнения и да разкрият „тихи“ заболявания навреме.



ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!