menu
Защо споделяме лична информация с непознати
Защо споделяме лична информация с непознати
Случва ли ви се да разказвате подробности за личния си живот на непознати? А обратното?

Защо споделяме лична информация с непознати

Не, не става дума за личните данни от документите ни, а за подробности от живота ни, обичайно запазени за най-близките. Ако сте попадали някога в ситуация да седите в някоя чакалня и човекът до вас да ви разкаже интимни подробности за себе си, знаете колко необичайно е усещането. А чудили ли сте се защо фризьорите са пословични с умението си да нищят лични драми, докато ви обслужват? Всичко това си има обяснение.

Фалшиво усещане за близост

Докосването и непосредственото присъствие на друг човек в близост до тялото ни създава усещане и за емоционална близост, която пък е предпоставка за доверие. Затова не изпитваме неудобство да говорим по лични теми с фризьорите, маникюристите и останалите професионалисти, които присъстват в живота ни, за да подобряват външния ни вид. „Позволили“ сме им да са в личното ни пространство, следователно са ни близки.

Непознатият няма да ви съди

Разказвали ли сте някога сложната си житейска дилема на съседа по място в автобуса или влака, без дори да знаете името му? Или пък обратното?

Често срещано е да разкрием най-дълбоките си тайни на напълно непознат, когото повече няма да срещнем. Непознатите няма да ни съдят, а и да го направят, те не значат нищо за нас, затова е „безопасно“ да споделим с тях. А може да се окаже полезно да видим друга гледна точка или просто да си излеем болката.

Погрешен стремеж за бързо изграждане на връзка

Случва се когато започваме нова лична връзка или се налага да работим с нови хора. Обичайно тогава се стремим да разгадаем другата страна, да научим какви интереси има и къде са допирните ни точки. Понякога погрешно считаме, че споделянето на интимни детайли, например за наскоро открито заболяване, ще скъси дистанцията и ще минем по-бързо през фазата на опознаване.

Поради незнание

Това, че не е особено приемливо да разказваме на новия си колега как изневеряваме на половинката си, може да ни убягва като познание. Често хората не смятат, че това, което разкриват е неуместно и неприемливо. Това може да се дължи на културни различния или на особености на самата личност – ако по някаква причина човек няма близки хора, с които да споделя подобни неща, често се осланя на непознати, защото нуждата от споделяне не изчезва.

Споделянето на лична информация с непознати е често срещано явление, особено ако комуникираме с повече хора. То обаче може да влоши комуникацията, да ни накара да се чувстваме неудобно и да създаде погрешно усещане за човекът срещу нас. Ако не искате колегата ви да споделя такива неща с вас, добър подход е внимателно да се опитате да смените темата, когато го направи. Не забравяйте, че няма нужда да „върнете“ като и вие споделите нещо интимно, нито е нужно да реагирате на информацията, ако ви е неприятно.

Споделянето на лична информация може да ни сближи с другите, но само когато е в подходящият момент и следва развитието на връзката ни. 

ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!