menu
Как да се погрижим за психическото си здраве
Как да се погрижим за психическото си здраве
Как да се погрижим за психическото си здраве

В забързаното ежедневие често нямаме време да се замислим за здравето на психиката си, а то е от съществено значение, за да водим пълноценен начин на живот. Психичното здраве включва емоционалното, психологическото и социалното благополучие. Грижата за себе си, трябва да бъде на първо място, защото ако ние сме добре ще можем да се погрижим и за хората около нас.

Това означава да отделяме време за неща, които ни помагат да живеете по- добре и подобряват както физическото, така и психическото ни състояние. Това може да ни помогне да управлявате стреса по- ефективно, да намалим риска от заболявания и да повишим енергията си.   

Упражнявайте се редовно

 Само 30 минути ходене, всеки ден, може да повиши настроението ни и да подобрят здравето ни.  Редовното и  здравословно хранене, както и пиенето на повече вода ще  доведе до големите печалби, които този начин на живот ще предостави на нашето тяло. Тези наглед лесни трикове ще ни помогнат без много усилия да подобрим психическата си устойчивост, значително.

Балансираната диета и многото вода могат да повишат  енергията и концентрацията ни през целия ден.

Обърнете внимание на приема на кофеин и алкохол и как те влияят на настроението ви. Ако забележите, че се чувствате по-добре когато не сте пили кафе или бира, значи трябва да ги намалите.
 

Направете съня приоритет

 Придържайте се към график и се уверете, че спите достатъчно. Синята светлина от устройства и екрани може да затрудни заспиването, така, че намалете излагането на синя светлина от вашия телефон или компютър, преди лягане. Опитайте се да намерите повече време, за да релаксирате. Включете в ежедневната си рутина медитация, мускулна релаксация или дихателни упражнения. Те могат да се практикуват и в домашни условия, когато почувствате, че имате нужда. Слушайте повече музика, намерете време да четете книги и прекарвайте повече време сред природата.

Поставете си цели и приоритети

 Човек е устроен така, че, за да се чувства пълноценен трябва да има някаква цел. Подредете приоритетите си и изградете стратегии за, постигането на това, което желаете. Решете какво трябва да направите сега и какво може да почака. Опитайте се да оцените това, което  постигате всеки ден, в края на деня.

Бъдете благодарни

 Припомняйте си всеки ден неща, за които сте благодарни. Запишете ги или си ги повторете наум. Фокусирайте се върху положителните неща, които са ви се случили през деня. И само след няколко дни ще забележите, че сте по- балансирани и уравновесени.
Всеки човек има нужда от различни неща, за да се почувства добре.  Намерите това, от което имате нужда и да се наслаждавате. Може да са необходими опити и грешки, за да откриете какво работи най-добре за вас. Важното е да не се отказвате, докато не видите резултат.

Кога трябва да потърся професионална помощ?

 Потърсете професионална помощ, ако изпитвате тежки или тревожни симптоми, които продължават повече от 2 седмици. Те могат да бъдат проблеми със заспиването, промени в апетита или непланирани промени в теглото. Ако не ви се става от леглото сутрин, защото сте в лошо настроение. Загуба на интерес към неща, които обикновено намирате за приятни или ако имате проблем с концентрацията.  Неспособност за изпълнение на обичайните задачи и дейности. Или ако  забележите, че  чувството на раздразнителност, неудовлетвореност или безпокойство се засила.

ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!