
изгледи
Появата на кученце в семейството винаги е добра новина. Те обогатяват живота ни и ни даряват с безусловната си любов. Да имаш куче обаче носи голяма отговорност. Ето защо, за да гарантират тяхното благополучие, Кралското киноложко дружество на Испания (RSCE) и Международната киноложка федерация (FCI), разработиха серия от практически съвети за улесняване на адаптирането на кученцата към новия им дом.
Трябва да започнете със скриване на електрически кабели (телевизори, телефони, рутери и т.н.), за да предотвратите дъвченето им и понасянето на електрически удари. Почистващи продукти и токсични храни като грозде, шоколад или сол трябва да се съхраняват на недостъпни места, за да се предотврати отравяне. Ако къщата има стълби, препоръчително е да използвате врати за бебета, за да им попречите да се изкачват и да влизат в други стаи или просто да предотвратят падания.
Изготвянето на списък с основното оборудване, от което се нуждае вашето куче, ще ви помогне да избегнете проблеми в последната минута и да държите всичко, от което може да се нуждаете, наблизо. Този списък трябва да включва:
Купа за храна и вода: Трябва да е от неръждаема стомана. Купичките за храна и вода трябва да са в отделни съдове.
Подходяща каишка: Използването на колан е по-препоръчително за тялото на кученцето, тъй като напрежението се разпределя по цялото тяло и не цялата тежест пада върху врата, както се случва при нашийниците. Въпреки че и в двата случая винаги трябва да има отделяне на два пръста от тялото, за да не задави или притисне кученцето. Задушаващи, прищипващи или ударни нашийници не трябва да се използват при никакви обстоятелства и са забранени съгласно Закона за хуманно отношение към животните.
В допълнение към избраната опция, независимо дали колан или яка, трябва да добавите каишка. Препоръчва се дълга каишка, докато кученцето се адаптира. Не се препоръчват прибиращи се каишки, защото можете да загубите контрол над кученцето и да бъдете опасни за него.
Идентификационен етикет: Независимо дали става въпрос за нашийник или нагръдник, това, което никога не може да липсва, е етикет с името на кучето и телефон за връзка. Така при загуба, заедно с помощта на микрочипа, идентифицирането и спасяването му ще бъде по-лесно.
Подложки за приучване към гърне: Въз основа на обучението за възнаграждение, подложките за гърне за кученца са един от най-полезните материали, за да научите кученцето да върши работата си. Първата стъпка е да изберете ограничена област за тази задача. Първоначално ще трябва да го придружите до зоната за гърне и ще има инциденти, но с търпение и обучение, базирано на награди, кученцето постепенно ще научи рутината.
Безопасни разходки: Кученцата не трябва да излизат на дълги разходки или на труден терен, тъй като твърде много упражнения могат да имат отрицателно въздействие върху техния растеж и развитие на мускулите и костите, което е по-силно при кученцата от големи породи.
Избягвайте плетените легла: По време на процеса на никнене на зъби кученцата са склонни да хапят почти всичко около себе си. Затова изборът на легло с удобни одеяла, които лесно се перат, е най-добрият вариант, докато кучето расте. Не се препоръчват плетени легла или други материали, части от които които могат да бъдат отхапани и погълнати, причинявайки риск от задушаване. Гумените играчки за дъвчене ще помогнат на кученцето да изпусне парата, докато му растат зъбите.
Постепенен преход на хранене: Диетата на кученцето не е същата като тази на възрастно куче. Първоначално е най-добре да храните кученцето със същата храна, която е получило от семейния си развъдчик, за да избегнете твърде много промени за кратък период от време, които могат да причинят стрес. Освен това внезапната промяна в диетата може да го накара да откаже да яде или да причини диария или друго стомашно-чревно заболяване.
Ако трябва да въведете нови навици в диетата на вашето кученце, трябва да го направите постепенно, следвайки съветите на ветеринарния лекар. Винаги трябва да се дава приоритет на здравословна хранителна диета, адаптирана към възрастта, породата и размера на кученцето.
Насърчавайте социализацията на кучето: Когато носите кученце вкъщи, понякога инстинктът може да бъде свръхзакрила, да го извеждате много малко или да не му позволявате да общува с други кучета. Но това е грешка. Между три и 12-16 седмици кученцата придобиват по-голяма пластичност на мозъка, ключов период за научаване на умения за връзка със средата. Общуването с други животни, воденето му на нови места, запознаването му с нови хора, опознаването на различна среда (градове, паркове, плажове, гори...) намалява вероятността то да развие поведенчески проблеми, страхове, фобии или агресивно поведение в бъдеще.
Коментари
:брой коментар