
изгледи
Проучване на близо половин милион души отговаря на този въпрос
Редовните упражнения увеличават продължителността на живота и намаляват риска от множество заболявания, особено тези, свързани със сърцето. Учени са установили, че това намаляване на риска може да варира между половете, тъй като някои хора получават по-големи ползи с по-малко упражнения. Следователно ключовият въпрос е:
Кой трябва да спортува повече, жените или мъжете?
Според проучване, публикувано в Journal of the American College of Cardiology, което включва данни от повече от 412 000 възрастни на възраст между 27 и 61 години (55% жени), при жените има по-голяма полза от тренировките, отколкото при мъжете.
„Интересното в това проучване е откритието, че жените могат да извлекат повече от всяка минута умерена до интензивна активност, отколкото мъжете“, обяснява Марта Гулати, съавтор на изследването. „Това е мотивираща идея, която се надяваме, че жените ще приемат сериозно.“ Екипът на Гулати анализира данни за физическата активност на участниците от Националното здравно интервю (NHIS), най-голямото и най-дълго провеждано здравно проучване в САЩ. Проучването анализира данни, събрани между 1997 и 2017 г. и включва въпроси за видовете упражнения, които хората извършват, тяхната честота, продължителност и интензивност. Вземат се предвид и социално-икономическите и демографските характеристики на участниците, както и тяхното медицинско състояние.
Резултатите показаха, че приблизително 32% от анкетираните жени и 43% от мъжете съобщават, че се занимават с аеробни упражнения редовно, поне 150 минути седмично. В сравнение с неактивните лица от същия пол, жените, които спортуват редовно, имат до 24% по-нисък риск от смърт по каквато и да е причина.
При мъжете, които спортуват редовно, обаче намалението на риска от смъртност достига само 15%. Проучването установява, че жените постигат тези ползи много по-бързо от мъжете. При мъжете най-голямо намаление на риска от смърт се наблюдава при приблизително 300 минути умерено-интензивна физическа активност (УИФА) седмично. Това е свързано с 18% намаление на общата смъртност. Жените получават същите резултати много по-бързо, с приблизително 140 минути УИФА седмично.
Около 20% от жените и 28% от мъжете съобщават, че правят две или повече силови тренировки седмично, като например вдигане на тежести. Като цяло нежният пол тренира по-малко, приблизително 0,85 тренировки седмично, докато мъжете, средно 1,25 тренировки седмично. Средно жените, които са тренирали силови тренировки поне два пъти седмично, са имали 19% по-нисък риск от смъртност от жените, които са тренирали по-рядко или изобщо не са тренирали. Мъжете са имали 11% по-нисък риск в сравнение с неактивните мъже. Тези ползи са били още по-големи, когато става въпрос специално за сърдечно-съдовото здраве.
„Това, което ни изненада най-много, беше, че жените, които са правили силови тренировки, са имали 30% намаление на смъртността от сърдечно-съдови заболявания“, добавя Гулати. „Няма много методи, които намаляват смъртността по този начин.“ Трябва също да се отбележи, че проучването е имало някои ограничения, като например факта, че участниците сами са отчитали данните за упражненията си. Проучването е регистрирало и само упражнения в свободното време, което означава, че не е отчитало упражненията, извършвани по време на домакинска работа или като част от работа, което също би могло да допринесе за резултатите.
Източник: La Razón
Коментари
:брой коментар