menu
Промяна в диетата може да подмлади стволовите клетки
Промяна в диетата може да подмлади стволовите клетки
Промяна в диетата може да подмлади стволовите клетки

Откритието отваря вратата към регенерирането на стари клетки и лечение на заболявания като сърдечна недостатъчност, цироза, болест на Паркинсон, остеопороза и диабет.

Хранителните ни навици оказват по-голямо влияние върху здравето ни, отколкото предполагаме. Те дори могат да повлияят на процеса на стареене на клетъчно ниво. Ново проучване, ръководено от изследователи от университета в Копенхаген са успели да създадат стволови клетки, които са по-способни да се развиват в по-млади, по-здрави версии на себе си, след промяна на диетата им.

Това означава, че тези стволови клетки са по-добри от нормалните клетки в създаването на специализирани клетки като чернодробни, кожни или нервни клетки, което е основна характеристика на стволовите клетки. Проучването е озаглавено „Промяната на метаболизма програмира клетъчната идентичност чрез NAD+-зависимо деацетилиране“ и е публикувано в The EMBO Journal.

„Показахме, че чрез промяна на диетата си стволовите клетки могат да се подмладят и да станат супер стволови клетки“, обяснява Робърт Боун, автор на изследването и асистент в Центъра за медицина на стволови клетки Novo Nordisk, известен също като reNEW. „Промяната в диетата ги принуждава да метаболизират енергията си по начин, различен от нормалния и този процес по същество препрограмира стволовите клетки“, продължава той.

В това проучване изследователите създадоха нова културална среда за миши ембрионални стволови клетки (ESC). Те замениха един вид захар в културата, известна като глюкоза, с различна захар, галактоза. Галактозата е проста захар или монозахарид, намираща се предимно в млякото и млечните продукти, както и в някои плодове, зеленчуци и бобови растения.
Учените откриха, че тази „диетична промяна“ блокира нормалния метаболизъм на глюкозата и ограничава енергийния източник на клетките до метаболитен процес, известен като окислително фосфорилиране. Чрез промяна на техния хранителен източник, ESCs се препрограмират на по-ранен етап от своето развитие, увеличавайки способността им да се диференцират в други видове клетки. „Това, което наистина е изненадващо, е, че те не само се диференцират по-добре, но също така остават във форма с течение на времето. Това се постига с относително прост метод“, казва  Джошуа Брикман, професор по reNEW.
 

Супер стволовите клетки "може да имат голямо приложения в бъдеще", отбелязва Брикман. „Тъй като вече разполагаме с просто средство за подмладяване на клетките, искаме да проучим как този трик може да работи в различни типове клетки. Например, можем ли да използваме тази диета, за да съживим клетките на черния дроб или сърцето и да ги използваме за лечение на пациенти със сърдечна недостатъчност или чернодробна цироза? Може би бихме могли да използваме този трик за регенериране на стареещи клетки и лечение на заболявания като Паркинсон, остеопороза или диабет“, предвижда той.

В бъдеще изследователите смятат, че стволовите клетки могат да бъдат използвани за разработване на нови лечения, които заместват или възстановяват увредени тъкани и органи или за възстановяване на функции, които са били загубени поради заболяване или нараняване.

 

Източник:  La Razón

ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!