menu
Болестта на Алцхаймер може да се предскаже в детството
Болестта на Алцхаймер може да се предскаже в детството
Болестта на Алцхаймер може да се предскаже в детството

Едно от най-големите предизвикателства пред неврологията днес е да се научим да откриваме биологичните маркери, навици или поведение, които отбелязват ранното начало на болестта. Има ли нещо в ранните ни биографии, което ни прави по-склонни към невродегенеративни заболявания? Списание Lancet  публикува изчерпателен доклад, с участието на 27 световни експерти по деменция, който призовава здравните институции да прилагат програми за превенция на патологията от ранно детство. Причината: някои фактори, които могат да помогнат за бъдещото развитие на тези заболявания, могат да бъдат открити в детството.

Твърди се, че почти половината от случаите на деменция могат да бъдат предотвратени или поне смекчени, ако 14 рискови фактора се контролират от детска възраст. По същия начин, по който редовните кръвни изследвания и педиатричните прегледи могат да предотвратят риска от диабет или сърдечно-белодробни заболявания от детството, включително контролът на някои ключови стойности при тези прегледи може да предотврати появата на симптомите на някакъв вид деменция, в зряла възраст.
 

Предложението е революционно и може да означава истинска промяна в превантивните здравни политики в целия свят. За момента той е представен на Международната конференция на асоциацията на Алцхаймер и е подписан от 27-те членове на Комисията за превенция, грижа и интервенция на деменция. След като анализира най-новите налични научни доказателства, Комисията включи два рискови фактора за деменция, които не бяха публикувани в предишни доклади. Излишните нива на липопротеините с ниска плътност (LDL), известни като "лош холестерол", са отговорни за 7% от случаите на деменция на средна възраст. А неспецифичната и нелекувана загуба на зрението в детска възраст представлява 2% от патологиите.

Към тези два нови фактора се присъединяват други 12, които вече бяха идентифицирани: ниско ниво на образование, увреждане на слуха, високо кръвно налягане, тютюнопушене, затлъстяване, депресия, заседнал начин на живот, диабет, прекомерна консумация на алкохол, травматично увреждане на мозъка и социална изолация. Всички тези фактори заедно участват в 40% от случаите на деменция. Ново проучване установи, че двата най-често срещани фактора, открити сред хората, страдащи от това заболяване, са излишният „лош“ холестерол и загубата на слух след 40-годишна възраст. По-конкретно, според данни от Националния институт за изследване на възрастта, ръководен от университета  Джонс Хопкинс, загубата на слуха на средна възраст може да бъде както симптом, така и причина за когнитивен спад. Намалената слухова функция принуждава мозъка да стане свръхактивен при общуване. Освен това обуславя социалния живот и насърчава социалната изолация.

Много от тези рискови фактори могат лесно да бъдат наблюдавани през детството. Ето защо авторите предлагат поне някои от тях да бъдат включени сред целите, които трябва да се следват при ранните педиатрични прегледи. Всъщност невролозите са изготвили дълъг списък от препоръки, които трябва да бъдат взети под внимание от здравните власти при разработването на превантивни здравни планове. Например, те предлагат разработване на образователни програми в училищата, които насърчават умствената дейност и грижата за когнитивното здраве. Те също така предупреждават за необходимостта от полагане на специални грижи за добрия слух, намаляване на излагането на шум възможно най-много в ранните етапи от живота и наблюдение на възможните загуби на възприятие от много ранна възраст.

Важно е да бъдем особено внимателни с контрола на нивата на LDL холестерола, нещо, което може да започне от детството. Друг важен аспект е контролът на депресията. Това разстройство, което нараства сред населението на света, има ясна връзка с някои видове деменция. Очевидно е, че намаляването на нейната честота също ще има положително влияние върху откриването на деменция. Други предложения за действие включват провеждане на общ скрининг за очни патологии и разширяване на програмите за намаляване на тютюнопушенето. Избягване на травма на главата,  при децата, за която също е известно, че повишава риска от деменция, в зряла възраст. Например, някои футболни федерации са забранили удрянето на топката с глава на определени възрасти. В други случаи се насърчава използването на каски и специална защита.

Колкото по-рано се предотврати деменцията, толкова по-ефективна ще бъде борбата с тази болест.

Източник :La Razon

ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!