изгледи
Склонността да се фокусираме върху негативното
Едно събитие, предизвикващо отрицателни емоции ще повлияе повече върху настроението ви, отколкото десет хубави неща, които са ви се случили през деня. Познато? Това е естествена склонност на мозъците ни, която обаче прави неприятните събития да изглеждат много по-съществени и значими от хубавите. Можем да благодарим за тази „чудесна“ особеност на еволюцията, но все пак има начини да я преодолеем или поне да съобразим, че имаме такава особеност, когато взимаме решения.
Защо обръщаме внимание на лошото
Преди няколко десетки хиляди години е било полезно да се фокусираме върху лошото. Такива събития са представлявали заплаха за живота и който не е успял да им обърне достатъчно внимание, просто не е оцелял. Днес не ни се налага да оцеляваме в ежедневието си, но тази способност се е запазила. Това за нас значи, че ще се учим повече от негативните събития, ще взимаме решения на базата на лошото, което ни се е случило и ще реагираме по-силно именно на такива събития. В действителността обаче ни се случват по-скоро хубави неща и разликата между нея и това, което ние виждаме е източник на тревожност.
Последици
В контекста на съвременния живот и личностните характеристики, които днес са важни за „оцеляването“ ни или за развитието ни, склонността да се фокусираме върху негативното играе съществена роля. Благодарение на нея, ще се понижи самочувствието ни, защото ще виждаме предимно недостатъците си; ще поемаме по-малко рискове, парализирани от спекулациите си относно неизвестността, защото ще виждаме там само лошо; ще вредим на връзките си, тъй като ще реагираме по-често на негативните събития и ще пренебрегваме позитивните. Ще се притесняваме за всяко събитие повече от необходимото, защото виждаме много повече лошо. Всичко това води до допълнителен стрес за целия организъм.
Как да го преодолеем
Добрата новина е, че не сме обречени винаги да виждаме само лошото. Знаейки, че сме предразположени към това, можем да го контролираме и да развием полезни навици, които ще намалят ефекта на склонността да се фокусираме върху негативното. На първо място това е познанието, че имаме такава склонност. То ще ни помогне да обръщаме повече внимание на положителните мисли и да оценяваме по-обективно реалността. Комуникацията с другите и обмяната на мнения по дадена тема също ще допринесе да не виждаме само в черно, защото близките ни ще ни дадат различна перспектива. Култивирането на цялостна позитивна нагласа към живота, благодарност за това, което имаме и стремеж към подобряване на някои от способностите ни ще ни помогнат да се справим дългосрочно с тази особеност.
Фокусът върху негативното в живота може да ни тласне в нежелана посока. Това е естествена склонност на умовете ни, но в никакъв случай не означава, че е непроменима, напротив – знанието, че „по принцип“ така се отнасяме към реалността е най-сигурният начин да балансираме гледната си точка и да започнем да обръщаме внимание на положителните събития живота си, които без съмнение с повече от лошите.
Коментари
:брой коментар