menu
Псевдонауката астрология
Псевдонауката астрология
Има ли смисъл да се доверявате на хороскопа си?

Псевдонауката астрология

Зодиите са част от ежедневието ни, хороскопите се публикуват в медиите, казват се по телевизията и повечето хора са свикнали, че има общо между представители на една и съща зодия.

Дали обаче не си въобразяваме и просто обръщаме повече внимание на общите неща между нас, които са характерни за всички хора в различна степен?

Преди 3000 години

Тогава хората от Вавилон са „разделили“ небето на съзвездия и са започнали да търсят повторяемост в събитията, които се случват на Земята, на базата на положението на Слънцето в тези съзвездия. Телескопите, с които започваме да придобиваме сериозни и точни познания за космоса, са изобретени около 17 век, така че до тогава всички наблюдения, макар и сравнително точни, са били предимно описателни.

Без прецизни уреди за измерване и слаб математичен апарат, познанието за небесните тела се базирало основно върху мнението на наблюдателя. Без особени познания за самото развитие на живота и обществото, предците ни са направили най-доброто, на което били способни – приели, че някои от нещата, случващи се на Земята имат космични причини и чрез изследване на нощното небе, можем да ги предвидим.

Съвременни изчисления

Първото, което станало ясно с развитието на технологията и науката било, че въпросните съзвездия, видени от предците ни, всъщност представляват комбинация от звезди, някои от които се намират на стотици светлинни години една от друга. Светлинната пътува с една и съща скорост, но тръгвайки от различно място, ще достигне до нас за различно време. Ние виждаме различни времеви отрязъци от живота на тези звезди. Те нямат нищо общо една с друга.

Второто, което съвременните наблюдения установяват, е че съзвездията всъщност са 13, не 12. Но древните вавилонци решили да си запазят 12 месечния календар и просто изключили едното от тях. Освен това, 12-те съзвездия са различни и Слънцето преминава през всяко за различно време.

Наклона на оста на Земята, освен че леко се изменя, също и мени движението на планетата, а от там и „изгледа“ към съзвездията. Така че, оказва се – нищо, от това, върху което астрологията се гради не е вярно.

Научният метод

Днес, хората, които настояват, че разположението на далечни звезди може да окаже влияние върху живота на един вид бозайници на Земята, са наясно с всичко това и са изобретили редица допълнителни приспособления, за да го включат в зодията ви.

Но едно нещо остава категоричен измерител – научният метод. Според него, всяко твърдение или хипотеза, претендиращо за достоверност, трябва да може да даде подобен, предвидим резултат при повторен експеримент. Тоест, повечето предсказания трябва да се сбъдват. При всяко изследване, извършено до момента, 90 процента от тях не се сбъдват.

По-вълнуващо е да откриваме истините за космоса чрез астрономията – науката за звездите. По-вдъхновяващо е да опознаваме хората многообразието им и да изучаваме тяхната мотивация с помощна на психологията, неврологията и физиологията, а не да ги поставяме в тясна рамка, измислена преди 3000 години.

В 21 век е много по-отговорно да поемем контрол над собствения си живот, вместо да обвиняваме далечните звезди за събитията.

 

 

ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!