
изгледи
Планински преходи за начинаещи
Ако обичате разходките и започвате да се замисляте за по-дълги преходи в планината, сигурно знаете, че трябва специална екипировка. Липсата на такава, а и на познания относно маршрути, трудност и терен, може да ви откаже и да пропуснете да се насладите на последните топли дни сред природата. Ето няколко съвета как да направите първия си преход.
Екипировката все пак е важна
Ако нямате желание да давате пари за специализирана екипировка, обикновени удобни обувки или маратонки ще свършат работа, стига да не изкачвате особено труден терен. Дъждът и калта няма да са приятни, затова проверете прогнозата предварително, а ако в началото изглежда, че ще вали, вероятно е в планината времето да се влоши. Отложете го за друг ден.
Ще ви трябват и удобна раница, връхна дреха, независимо какъв сезон е, и резервни чорапи, дори да е сухо. Водата и храната също са задължителни в планината. Повтарям: задължителни. Трябва ви и телефон със заредена батерия както и аптечка. Дано не ви се наложи да я ползвате, но е по-добре да я имате, особено ако сте начинаещ планинар.
Групови преходи
Ако не обичате да планирате, по всяко време на годината местните туристически дружества осъществяват преходи за начинаещи, където ще можете да споделите новите усещания, както и да почерпите знания от опитните туристи. Подобни услуги ще ви струват малко пари, но пък няма да ви се налага да се справяте сами с неочаквани предизвикателства, а плюсът е, че се предлага и застраховка.
Другарче-планинар
Ако имате познати, които често ходят в планината, може да ги помолите да се присъедините, като уточните, че сте начинаещ. Обикновено опитните планинари също са били начинаещи, но не винаги ще си спомнят навреме, затова е хубаво и да разпитате за маршрута или направо да ги помолите да изберат по-лесен. Уточнете и разстоянието и времето, което ще отнеме. Плюсът на това да се присъединете към другарче или група опитни планинари е, че те с удоволствие ще ви открият някои тънкости на този спорт и ще ви разкажат много интересни и забавни истории по пътя.
Не се надценявайте
Ако никога не сте правили преходи в планина, не сте качвали върхове, не спортувате активно, вероятно е да се затрудните. Това е нормално. Препоръчително е предварително да се запознаете с маршрута и терена, както и да знаете колко време ще ви отнеме и каква денивелация има целия преход – разликата между най-ниската и най-високата точки. Из планините има много маршрути, които са маркирани, описани и можете да ги отриете на интерактивни карти. Почетете малко за тях и изберете нещо лесно, дори да ви се струва, че ще ви е „малко“. Вървенето в планината, ако нямате практика, може да се окаже много по-трудно отколкото смятате, а можете и да се нараните, ако се изморите прекалено много и се изнервите.
Планинарството е прекрасно хоби, но както всичко, изисква подготовка и практика. Когато сте начинаещ, можете много лесно да допуснете грешка, затова с малко планиране или помощ от приятел, първият ви преход ще бъде наистина приятен.
Коментари
:брой коментар