изгледи
Аутистични разстройства
За много от нас, разстройствата от аутистичния спектър, както са известни, представляват страшна диагноза. Хората страдащи от такива разстройства често се възприемат негативно, а това влияе върху техния живот повече, отколкото си представяме. Според медицината, аутистичните разстройства в същността си представляват изменения в развитието на личността, дължащи се на разлики в начина, по който работи мозъка. Те се проявяват по-често в ранна възраст, но не е изключено това да стане и по-късно.
Симптоми
Симптомите на аутистичните разстройства са много и разнообразни, като някои от тях могат да се проявяват и при хора, незасегнати от такива състояния. Диагнозата става още по-трудна, тъй като пациентите може да проявяват симптомите в различна степен, както и в различно време.
Обичайно тези разстройства се проявяват като затруднения в социалния живот и комуникация с другите, фиксация върху определено поведение, липса на израз на емоции, включително и като лицеви изражения, затруднено извършване на „нормални“ дейности. За да се постави точна диагноза, са необходими множество тестове и наблюдение на поведението и реакциите на детето от ранна възраст.
Причините за съществуването на аутистичните разстройства все още не са напълно ясни. Според повечето изследвания, те вероятно са генетични и имат по-малко общо със средата, в която расте детето. За съжаление, не знаем и кои гени участват, но такива разстройства се срещат няколко пъти по-често при момчета, отколкото при момичета.
Спектър
Важно е да се отбележи, че аустистичните разстройства нямат и ясно дефинирани рамки. При различните хора, симптомите, а и начините за тяхното преодоляване се проявяват различно. Едни засегнати имат нужда от помощ, за да се спарват с ежедневни задачи, докато при други, състоянието едва се забелязва. За съжаление, няма лечение за тези разстройства, а медицината се е фокусирала[TI1] [TI2] върху облекчаването на симптомите, тоест създаване на полезни поведенчески модели у засегнатите, за да могат те да водят живот, който ги удовлетворява. При ранна диагноза това е по-лесно, тъй като родителите могат веднага да започнат специфичните грижи за детето и да го поставят в среда, където то ще получи възможност да развива силните си страни в подходяща за него обстановка.
Митове за аутистичните разстройства
Погрешното разбиране за аутистичния спектър в обществото причинява страдание на засегнатите и им пречи да използват качествата си за благото на обществото. Мит е, че хората с такива разстройства не могат да се справят сами. Светът не е пригоден за техния специфичен начин на мислене и затова се налага те да променят поведението си, което е трудно, ако не срещнат разбиране и подкрепа от околните.
Друг мит е, че ваксините причиняват аутизъм. Не са намерени никакви доказателствата за това, но близостта между поставянето на първите ваксини и проявата на първите симптоми поражда този мит.
Мит е, че хора с аутистични разстройства са инвалиди и не могат да работят. Те са напълно способни хора, които имат различни таланти, умения и цели, а тяхното състояние ги затруднява в някои случаи; те виждат света по различен начин и от това произтичат проблеми, които не съществуват за нас, „нормалните“.
Коментари
:брой коментар