
изгледи
Пет причини да не постигаме това, което искаме
Поставянето на цели в живота е един от начините, по които се развиваме. Искаме да научим чужд език, да придобием умение, да постигнем определен успех в кариерата. Какво ни спира да го постигнем, ако сме мотивирани?
Действия и постижения
Бъркането на действието с постигането на успех е често срещано и може да повлияе върху резултата ви. Действието е това, върху което трябва да поставите фокуса; чрез действието вървим към постигане на цели. За да владеем чужд език, трябва да го учим. Ученето е важното действие и единственото, върху което имаме контрол. Може да не се справим както искаме с постигането на целта, но ако не се справим с действията, водещи до тази цел, със сигурност няма да я постигнем.
Искам и трябва
Често действията и целите ни са продиктувани от разбиранията на другите: „За успех, трябва да направиш това; трябва да постъпиш така.“ Ако обаче искаме да вършите определено нещо, това вече е лично предпочитание, което идва от нас самите, не от външни фактори. Вършенето на това, което другите смятат, че трябва, рядко води до позитивни резултати, защото не е това, което ценностите ни диктуват и бързо губим мотивация да вършим такива неща.
О друга страна, ако нашите желания са водещи, ще запазим мотивацията си и по-трудно ще се откажем. Разбира се, често желанията ни да постигнем определени цели се превръщат в необходимост. За да сме наясно със себе си, преди да решаваме, е полезно да си зададем въпроса: „Наистина ли аз искам да направя това?“ Ако отговорът е „да“, не се колебайте.
Липса на ресурси
Може би нямате ресурси да направите това, което искате? Не ви стига времето, нямате достатъчно пари или ви се налага да се съобразявате с независещи от вас обстоятелства. В този случай е полезно да започнете с малки стъпки, които ще ви помогнат да насочите живота си в посоката, в която желаете да върви. Самата мисъл, че вече работите по целите си, ще ви мотивира още повече.
Безпокойство и песимизъм
Усещането, че действията ни ще предизвикат подигравки или пък няма да доведат до желания резултат, могат да блокират креативността ни както и да ни накарат да се откажем от целите си. Рационализацията на действията ни, за да избегнем негативните мисли, ще помогне да успеем да следваме целите си.
Перфекционизъм и самокритика
Ако искате винаги да постигате максимален успех или често подлагате на критика и най-дребните си действия, ще трябва да преразгледате позицията си. Започването на нещо ново или непознато неминуемо ще доведе до грешки и провали. Приемете, че е грешките са част от пътя и ги използвайте, за да надграждате себе си и да откриете вдъхновение за нови цели или подобряване на старите.
Често сами саботираме успеха си, не защото искаме, а защото не познаваме добре механизмите, по които работи умът ни, така че запознаването с тях ще помогне да си изясним позицията и да разберем себе си по-добре.
Коментари
:брой коментар