изгледи
Финансовият свят работи като голяма динамична екосистема. Различни фактори променят и влияят на движенията на фондовите пазари, като също така засягат икономиката на обикновения гражданин, който разбира малко от финанси. Спадовете на фондовия пазар, известни като „корекции“ или „сривове“, са явления, които отразяват взаимодействието между икономически, политически и социални променливи. Вече сме го виждали в най-екстремните му версии през 1929 г. и през 2008 г.
Сега сме на ръба на нов спад, тъй като европейските фондови пазари се понижават на фона на страховете от рецесия в САЩ. Това е в отговор на идеята, че икономиката е глобализирана и взаимосвързана и всички различни пазари реагират на колебанията на техните конкуренти по света. В Съединените щати, например, борсовите индекси регистрираха значителни спадове заради паричната политика на Федералния резерв (Фед) и този сигнал постави световния пазар нащрек.
Защо фондовият пазар пада?
Паниката избухна след негативните данни за заетостта и индустриалната активност, публикувани миналия четвъртък и петък в Съединените щати, които предизвикаха сривове, в най-големите технологични компании, по-специално тези за изкуствен интелект. Спадовете, регистрирани в петък на Уолстрийт са повлияни и от срива на Nikkei (12,4% в най-лошата му сесия от 1987 г.). Това предизвика вълна от разпродажби, която в понеделник бързо се разпространи към азиатските и европейските пазари. В Европа, минути след отварянето, основните индекси показаха значителни спадове, Милано беше надолу с 3,8%, Франкфурт с 3%, Мадрид с 2,87% (намаляване до 2,4% в 10:30), Париж с 2,7% и Лондон с 2,4%.
Това обяснява как новините за голям икономически срив, в Япония или Съединените щати, могат да имат странични ефекти върху други пазари, поради глобалното възприемане на риска и преоценката на инвестиционните стратегии. Същата ситуация се наблюдава и при суровините, като най-специфичният случай е нефтът. Колебанията в цените на суровия петрол могат да имат въздействие върху енергийните компании, както и да отразяват геополитическото напрежение.
Други вероятни причини за срив на фондовия пазар
Въпреки, че финансите са сложни и причините са различни, последните спадове на фондовите пазари, като тези, наблюдавани на Уолстрийт, Азия и Европа, са резултат от комбинация от икономически и политически фактори, които генерират несигурност и нестабилност сред инвеститорите. Първо, имаме парични политики и лихвени проценти. В този случай постоянната инфлация в Съединените щати принуди Фед да повиши лихвените проценти, за да забави икономическия растеж и да контролира инфлацията.
Това увеличение на лихвените проценти прави заемите по-скъпи за бизнеса и потребителите, което може да намали потреблението и инвестициите, които са критични фактори за икономическия растеж. Към това се добавя и фактът, че Съединените щати също изпитват спад в доходността на държавните облигации, което означава, че търсенето намалява и страната не може да харчи или взема заеми. Япония също преминава през подобна ситуация, само, че от няколко месеца се влошава в резултат на обезценяването на нейната валута. Банката на Япония (BoJ) наскоро реши да повиши лихвените проценти, мярка, невиждана от 1987 г. Това решение оказа влияние върху индекса на Nikkei. Повишаването на лихвите оскъпява кредитите. В допълнение, това засяга инвестиционните стратегии, известни като „кери търговия“, при които инвеститорите вземат заеми в йени при ниски проценти, за да инвестират в активи с по-висока доходност.
Източник :La Razon
Коментари
:брой коментар