menu
За първи път са открити акули с кокаин в организма
За първи път са открити акули с кокаин в организма
За първи път са открити акули с кокаин в организма

Животните са били отровени от "прекомерно излагане" на "голямо количество" от това вещество, което се изхвърля в морето през канализацията на Рио де Жанейро (Бразилия).
Група учени са открили "за първи път в света" акули, опиянени с кокаин в Бразилия, според Фондация Освалдо Круз (Fiocruz). Това е  организация, свързана с Министерството на здравеопазването. Проучването, публикувано в списание "Science of The Total Environment", идентифицира наличието на кокаин в 13 акули от вида Rhizoprionodon lalandii, известен като бразилската остроноса акула.

Пробите са събрани в квартал Recreio dos Bandeirantes, западно от Рио де Жанейро, между септември 2021 г. и август 2023 г., като част от проект за наблюдение на възможни промени в морския живот, независимо дали са естествени или причинени от човешка дейност, съобщава Efe.

Веществото е открито във всичките тринадесет анализирани проби, а бензоилекгонин, основният метаболит на кокаина, дори е открит в 12 от тях. „Резултатът е впечатляващ“, казва фармацевтът Енрико Мендес, един от авторите на изследването, заедно с биолога Рейчъл Ан Хаузър-Дейвис. Част от Лабораторията за оценка и насърчаване на здравето на околната среда във Fiocruz.

За да стигнат до това "безпрецедентно" заключение, те са анализирали мускулната тъкан и черния дроб на 13 акули, три мъжки и десет женски. „В Бразилия има проучвания, които вече са открили кокаин във водата и в някои водни същества, като миди. Нашият анализ е първият, който открива веществото в акули“, обяснява Мендес. Изследователите смятат, че животните са били опиянени от "прекомерно излагане" на "голямо количество" кокаин, което се изхвърля в морето, през канализационната система на Рио де Жанейро. Те също бяха изненадани от факта, че откриха по-висока концентрация на кокаин в мускулите, отколкото в черния дроб на анализираните акули, което може да показва "обилното" присъствие на кокаин в морската среда на Рио.

„Акулите ще бъдат отровени по различни начини, или чрез обитаване на региона, или чрез хранене с други замърсени животни“, казва Мендес.

Ан Хаузър-Дейвис казва, че бразилската остроноса акула е немигриращ вид, който живее близо до брега, така че вероятно е била отровена в този западен район на Рио, най-населеният и най-бързо развиващ се в града, с почти три милиона жители според последното преброяване. „Смята се, че може да има въздействие върху растежа, съзряването и, потенциално, върху плодовитостта на акулите, тъй като черният дроб действа в развитието на ембрионите“, предупреждава изследователят.

 Що се отнася до възможните въздействия върху човешкото здраве, изследователите смятат, че те са „минимални“, тъй като контактът с водата е спорадичен и освен това тя не се използва за хранене или пиене. Ан Хаузър-Дейвис обаче припомня, че „много пъти“ този вид акула се продава „нередовно“ на пазарите, така че ще са необходими повече проучвания, за да се отговори на този въпрос. В тази връзка той каза, че възнамеряват да съберат и анализират проби от вода и други животни от този и други региони на крайбрежието на Рио де Жанейро, за да видят степента на това явление.

Най-новият световен доклад на Службата на ООН за наркотиците и престъпността поставя Бразилия на едно от първите места в  света ои потребление на  кокаин. Страната е един от основните изходни маршрути, за разпространение на наркотици, които се произвеждат в други страни в региона, като Колумбия, Перу и Боливия.


Източник :La Razon

ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!