
изгледи
Университетът Къртин оцени психичното здраве на 603 австралийци чрез проучване. Данните са показателни.
Световната здравна организация (СЗО) определя психичното здраве като състояние на благополучие, при което индивидът осъзнава собствените си способности, може да се справя с нормалните житейски стресови ситуации, може да работи продуктивно и плодотворно и е способен да допринася за своята общност. Този аспект е ключов за живота и щастието на хората. Традиционно това е най-пренебрегваната област, като усилията са насочени предимно към физическото здраве.
Психическото здраве е също толкова важно, колкото и физическото и дори може да окаже влияние върху него. По-малко се знае за това как работи то и не е ясно дали определени поведения и ежедневни дейности влияят положително или отрицателно на тази област. За да се опитат да хвърлят светлина върху тази тема, университетът Къртин в Австралия проведе изследване.
Това проучване е публикувано в „SSM-Mental Health“ и е споделено от Europa Press. То оценя психичното здраве на 603 австралийци, чрез анкета, в която те оценяват честотата, с която извършват 15 дейности, които кампанията за насърчаване на психичното здраве „Act, Belong, Commit“, стартирана в Западна Австралия, класифицира като „защитно поведение“. Анкетата разкри, че следните дейности спомагат за подобряване на психичното здраве на хората.
Дейностите, които подобряват психичното благополучие
Изследователите са потвърдили силата на прости, ежедневни дейности, като например чести разговори с приятели, физическа активност или подпомагане на другите, сред 15 други поведения, за подобряване на психичното здраве.
По-конкретно, дейностите, които се смятат за изключително полезни за менталното здраве са посещение на семейството, прекарване на време сред природата и физическа активност. Срещи с приятели или колеги, посещение на обществени събития, контакт с неформални/формални групи, посещение на големи публични събития. Участие в групи, свързани с каузи, доброволчество, участие в духовни дейности, участие в дейности, които изискват мислене или концентрация, разговори извън домакинството и дейности свързани с подпомагане на другите.
Проучването установи, че психичното благополучие на респондентите се е увеличило последователно с честотата на участие в тези дейности. За да измерят въздействието им върху психичното здраве на участниците, изследователите са използвали скалата за психично благополучие на Уоруик-Единбург (WEMWBS-14).
Възможните резултати на инструмента варират от 14 до 70, като по-високите резултати показват по-високи нива на благополучие.
Хората, които са разговаряли с други от един до шест пъти седмично, са имали увеличение на резултата си по WEMWBS с 5,8 точки, в сравнение с тези, които са го правили по-малко пъти седмично, докато тези, които са разговаряли ежедневно, са имали увеличение на резултата си с 10 точки.
Прекарването на време сред природата от един до шест пъти седмично увеличава резултата по WEMWBS с 2,99 точки, докато ежедневното прекарване на време сред природата е имало увеличение с 5,08 точки, в сравнение с тези, излизали по-малко през седмицата.
Професор Кристина Полард от Училището по здравеопазване на населението към Къртин, отбеляза, че откритията предоставят ясни доказателства, че достъпните и нискобюджетни дейности са важни за поддържането на добро психично здраве и благополучие. „Това не са скъпи програми или клинични интервенции, това са навици, които вече са част от живота на много хора и могат лесно да бъдат насърчавани чрез послания за общественото здраве“, подчерта тя.
Австралийското проучване потвърди, че тези видове дейности насърчават доброто психично здраве. „Това изследване потвърждава, че когато хората са подкрепяни и насърчавани да възприемат психично здравословни поведения, ползите могат да се усетят в цялата общност“, каза експертът, която подчерта, че усилията трябва да се съсредоточат върху превенцията, а не само върху лечението“.
Източник: La Razón
Коментари
:брой коментар