menu
Какво е количеството слънчева енергия, произведено на Земята
Какво е количеството слънчева енергия, произведено на Земята
Слънчевата енергия се консолидира в световен мащаб като приоритетен източник на електроенергия, което води до значителна промяна в енергийния пейзаж.

Светът е свидетел на забележителна трансформация в производството на енергия, като слънчевата фотоволтаична енергия се очертава като централен стълб за производство на електроенергия. Милиони хора по света вече разчитат на тази технология, която набира скорост с безпрецедентни темпове. Глобалното търсене на нови енергийни мощности през 2024 г. ще бъде задоволено на 96% от възобновяеми източници. В Съединените щати слънчевата и вятърната енергия са допринесли за 93% от новите инсталирани мощности през този период. 

В рамките на спектъра на възобновяемата енергия, темпът на разширяване на слънчевата енергия се откроява сред останалите поради бързия си растеж. Нейният експоненциален растеж не само надхвърля очакванията, но и служи като ключов двигател на глобалния енергиен преход.

Неудържимото разширяване на фотоволтаика

На всеки петнадесет часа светът инсталира обем слънчева инфраструктура, способна да генерира един гигават енергия, число, сравнимо с производството на нова електроцентрала на въглища. Това темпо подчертава мащаба и въздействието на настоящата вълна от инвестиции във фотоволтаици, осигурявайки мощен елемент в борбата срещу изменението на климата. На индустрията са й били необходими шестдесет и осем години, от изобретяването на първата фотоволтаична клетка през 1954 г., за да достигне първия терават инсталирана мощност. Вторият терават обаче е постигнат само за две години, до 2024 г., а третият ще бъде постигнат само след няколко месеца, според Futurism. 

Това развитие е възможно благодарение на повишаването на ефективността в производството на слънчева енергия, заедно със значителния напредък в производствените процеси и значителното опростяване на инсталациите, които са намалили разходите и времето за внедряване. 

Развитие има и в рециклирането на панели, което би могло да намали зависимостта от добива на минерали и интензивното производство на компоненти в бъдеще. Количеството сребро, необходимо за слънчев панел, произведен през 2010 г., би било достатъчно днес за производството на пет нови панела. 

Въпреки че страни като Съединените щати, Германия и Япония са сред лидерите по инсталиран слънчев капацитет, Китай, се откроява като основен играч в тази област. През 2023 г. азиатският гигант инсталира повече фотоволтаична инфраструктура, отколкото следващите девет страни взети заедно. Лидерството на Китай в този сектор не е случайно. Страната изпълнява десетгодишен план, с цел да утрои слънчевия си капацитет до 2030 г., цел, която би могла да постигне още през 2026 г. 

Това разширяване преследва не само вътрешни екологични ползи, но и геополитическата цел за намаляване на енергийната зависимост от външни източници като петрол и въглища. За разлика от това, администрацията на Доналд Тръмп насърчава промяна на курса в политиките за възобновяема енергия. Неговата инициатива, известна като „Големият красив законопроект“, включва премахване на данъчните стимули за закупуване на слънчеви панели и батерии, като същевременно предоставя значителни субсидии на индустриите за изкопаеми горива и биогорива. 

Доналд Тръмп оправда тези мерки, с твърдението, че слънчевата и вятърната инфраструктура повишават разходите за енергия. Въпреки това, доказателствата сочат, че слънчевата енергия допринася за стабилността на електрическата мрежа и цялостното намаляване на цените на енергията.



Източник: La Razón


ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!