
изгледи
Как да разпознаем депресията
Депресията е заболяване, което засяга средно около 7 процента от хората по света, а 16 процента ще изпитат поне един епизод на депресия през живота си. Използването на термина за случаи, когато човек е просто тъжен или разстроен е опасно и пречи на разбирането, че това е реално забoляване, което значително понижава качеството на живот на засегнатите, а може да бъде и опасно за живота.
Защо изпадаме в депресия
Причините за това състояние са комплексни и може да варират. Най-често са свързани с биохимичните процеси в мозъка. Поради това се счита, че има генетични основи. Ако в семейството ви има човек, страдащ от депресия, е по-вероятно и вие да имате това заболяване. Други причини, които биха отключили депресия, са стрес, ниско самочуствие, насилие или травматично преживяване.
Симптоми
Симптомите на депресията са разнообразни, а някои приличат на симптоми на други заболявания, така че диагностицирането трябва да се извърши от специалист. Най-общо, страдащите от депресия изпитват трудности да вършат обичайните си ежедневни дейности, имат нарушения в съня – или спят твърде много, или не си доспиват, както и страдат от нарушения в апетита. Чувстват се тъжни, липсва им енергия, изпитват вина, неудовлетвореност и усещане, че не са нужни или полезни. Някои хора имат и самоубийствени мисли.
Скръбта не е депресия
Депресията не бива да се бърка със скръбта, която човек изпитва след загуба на близък. Скръбта е естествено явление, с което всеки се справя различно, но отшумява с времето. Депресията, макар че може да се проявява като епизодично състояние, се свързва с промени в биохимичните сигнали на мозъка. При депресия са водещи негативните емоции, свързани със собствения живот и личност, докато при скръбта за близък, негативните ни емоции са насочени към него. Можете да скърбите и да имате депресия едновременно, което още повече усложнява диагнозата. При всички случаи, ако до няколко седмици няма връщане към нормалното състояние, е правилно да се потърси специалист.
Терапия
Често хората страдащи от депресия са пренебрегвани заради разнообразните на симптомите и тяхната интензивност, затова е нужен специалист, който да прецени по какъв начин да бъде третирано заболяването. При леки до средни симптоми се прилага когнитивна поведенческа терапия, при която се изясняват причините и се дават насоки за преодоляване на състоянието и подобряване на живота. При по-тежки симптоми може да се приемат и медикаменти, известни като антидепресанти. Тяхната роля е да повлияят върху биохимичният баланс в мозъка, така че да облекчат симптомите.
Физическите упражнения и разнообразното хранене също помагат за подобряване на състоянието.
Депресията се влияе успешно от терапията. Над 80 процента от хората, които са потърсили помощ, са се подобрили. Поради близостта с други, нормални състояния обаче, както и поради спецификата на симптомите, много от страдащите от депресия не търсят помощ. Тук е ролята на близките, които могат да проследят колко дълго продължава необичайното състояние и при съмнения да се свържат със специалист.
Коментари
:брой коментар