menu
Как да контролираме задържането на вода в организма
Как да контролираме задържането на вода в организма
Как да контролираме задържането на вода в организма

Ако обикновено се чувствате подути, през лятото  нещата стават още по- зле. И да не ни харесва, задържането на вода в организма е съвсем нормален процес.

Според Мари Кармен Диас, диетолог в отдела за затлъстяване на медицинския център Quirónsalud Alicante, задържането на течности често се приписва  на хора, които са склонни към напълняване. „Водният дисбаланс възниква, когато има промени във водното съдържание и/или веществата, разтворени  във вътреклетъчните и/или извънклетъчните пространства, извън нормалните граници. Това  може да причини дехидратация, свръххидратация, оток или хиповолемия“, посочва тя.

Според нея има различни причини и също така предупреждава, че те изискват медицинска оценка, която включва: физическа оценка, познаване на всички източници на прием на течности и всички източници на загуба на течности, както и  лабораторни изследвания, внезапни промени в теглото, лекарствата, които се приемат, освен, разбира се, познаване на жизнените показатели на човека.

Водата е най-важният основен компонент на човешкото тяло и представлява средно 60% от теглото на възрастните: „Две трети от водата е вътре в клетките, а  останалата част се разпределя между кръвоносните съдове, лимфните съдове и пространствата между клетките и органите. Водата и във вътреклетъчното пространство и извънклетъчното пространство, съдържа разтворени вещества, които допринасят за водния баланс. При нормални условия нашите тела губят вода ежедневно.  За да се поддържа обемът на телесните течности, приемът и загубите трябва да бъдат балансирани. „Това е важно, тъй като тялото няма капацитет да съхранява вода“, предупреждава Мари Диас.

Експертите по хранене посочва, че „флуктуациите на водата в нормални граници са неизбежни“, тъй като през целия ден ядем, пием, спортуваме и се потим.  Ето защо, според нея е необходимо да се тълкуват вариациите в теглото, като се обръща внимание на приема и отделянето на вода от тялото, през деня. „Поразителните и внезапни колебания в телесното тегло не трябва да се свързват със загубата или натрупването на телесни мазнини. Трябва да знаем, че, за да свалим 1 килограм мазнини е необходимо калорийно ограничение от 7000 килокалории. Това показва, че истинска загуба на тегло, за много кратко време е невъзможна“, казва Мари Кармен Диас.  В този смисъл диетологът  от Quirónsalud Alicante подчертава, че тялото ни си набавя вода  от това, което пием и което ядем. „Съдържанието на вода в храните е много променливо, ние ще консумираме повече вода, ако диетата ни е богата на плодове и зеленчуци“.

Окислителната вода, наричана още „метаболитна вода“, е водата, образувана от нашето тяло, когато трансформираме мазнини, въглехидрати и протеини в килокалории: „Около 107 грама вода се произвеждат на 100 грама мазнини; 41 грама на 100 грама протеин; и 55 грама на 100 грама въглехидрати.
 

От друга страна, Диас споменава, че диета с високо съдържание на протеини може да причини дехидратация, ако не е придружена с достатъчен прием на вода. Също диета, богата на захари при пациенти с хипергликемия, тъй като, за да се елиминира излишната глюкоза, големи количества течност се губят чрез урината.  Натрият привлича вода, а диета с високо съдържание на натрий измества водата в кръвния поток, което може да увеличи обема на кръвта и впоследствие кръвното налягане.

Експертът посочва, че първото нещо, което можем да направим, за да подобрим това задържане на течности и в крайна сметка да поддържаме здравословното си състояние, е:

  1. Поддържаме балансирана диета, в която консумацията на плодове и зеленчуци е в изобилие.
  2.  Следим дневния си прием на течности, като се уверим, че водата е основната ни напитка.
  3.  Приемаме под 5 грама сол на ден.
  4. Ограничаваме консумацията на пакетирани храни, с високо съдържание на натрий.            Европейският орган за безопасност на храните (EFSA) препоръчва  консумацията на 2,5 литра вода на ден, за мъжете и 2 литра вода на ден, за жените.  За младежи на възраст от 9 до 13 години препоръчителната консумация е 2,1 литра/ден за момчета и 1,9 литра/ден за момичета.

 

Източник :La Razon

ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!