
изгледи
Когато искате да създадете конкретна атмосфера у дома или в офиса, изборът между студена и топла светлина играе съществена роля. Той също влияе върху вашето настроение и продуктивност. Тук ще разгледаме някои ключови аспекти, които трябва вземате предвид при покупката на осветителни тела с топла и студена светлина.
Топла или студена светлина е по-подходяща за отделните кътчета на дома?
В случай че не знаете, всяка част на дома изисква различен вид светлина. На кухнята, коридора и банята например приляга повече неутралната светлина. За учебните зони и офис пространството препоръчваме студена светлина, тъй като тя допринася за по-добра концентрация. А в спалнята и хола е желателно да използвате топла светлина, понеже тя предразполага към уют и релаксация.
Откъде можете да се сдобиете с лампи, подходящи за всяко едно от тези помещения? Сигурно изглежда сложно, но истината е, че всеки магазин предлага достатъчно варианти за различни зони на жилището. Най-бързо и лесно е да погледнете в интернет, защото там се предлага огромно разнообразие от артикули и възможност за сравнение на отделните продукти. Ако в критериите ви влизат издръжливост и качество на добра цена, тогава ви съветваме да разгледате широката гама от осветителни тела Lightluxury.
Независимо коя част от дома ви се нуждае от осветление, на сайта ще намерите всичко от пендели и аплици до лампиони, нощни лампи, фенери и детски лампи. Изделията са изработени от едни от най-добрите компании на Стария континент и предлагат високо европейско качество. В комбинация с това те имат стилна визия и ще допринесат за усещането ви за уют. Но най-важното е, че ще задоволят целите ви.
Коя светлина е топла и коя студена?
Това се определя от цветната температура, която се измерва в келвини (К).
Най-общо казано, топлата светлина е от порядъка на 2700К - 3500К. Тя наподобява светлината от традиционните крушки с нажежаема жичка и свещите. За нея е характерен жълтеникав оттенък.
Неутралната светлина е в границите на 3500K - 4500K. А студената светлина представлява 4500K - 6500K. Тя се доближава най-много до естествената дневна светлина.
Как светлината влияе върху настроението и продуктивността?
Топла светлина
Топлата светлина създава уютна и спокойна атмосфера, подходяща за отдих и сън. Тя намалява напрежението и не нарушава отделянето на мелатонин (хормонът на съня).
Поради тази причина топлата светлина се използва за вечерно осветление. Може да се каже, че е подходяща за кафенета, студиа и зони за сън. Един от основните ѝ недостатъци е, че може да намали концентрацията на работа и да направи човек по-сънлив. Така че ако искате да сте по-продуктивни, заложете на студена светлина.
Неутрална светлина
Тя дава усещането за естествена дневна светлина, но в същото време не създава напрежение. Идеална е ако искате да постигнете ярка и приветлива среда без силно или изкуствено осветление. Не напряга очите.
Интересното е, че неутралната светлина предава цветовете по-точно. Това я прави отличен избор за мястото, на което обикновено си нанасяте грима; за помещения, където се складират дрехи, както и за стаи за рисуване.
Студена светлина
Студената светлина стимулира концентрацията и бдителността. Също като дневната светлина тя зарежда с енергия и ни помага да се настроим за различни дейности. Подходяща е за офис помещения, където се изисква висока продуктивност. Освен това тя предизвиква усещане за чистота, затова е широко използвана в супермаркети, офиси и болници.
Що се отнася до продуктивността, студената светлина намалява умората и подпомага фокуса. Поради тази причина е идеална е за училища, работни помещения и индустриални обекти. Но е важно да се вземе предвид, че продължителното излагане на студена светлина може да натовари очите. Освен това тя пречи на отделянето на мелатонин, затова я избягвайте вечерно време.
Съвети при избора на осветление
При избора на осветителни тела обърнете внимание на следните аспекти:
- имайте предвид предназначението на помещението;
- не забравяйте за личните си предпочитания;
- в някои зони е препоръчително да използвате димируеми лампи, за да можете спокойно да регулирате интензитета на светлината според вашите нужди.
И последно, бихме искали да отбележим, че въздействието на светлината върху настроението и продуктивността не едно и също при отделните хора. Затова ви съветваме да експериментирате с различни видове осветителни тела, докато попаднете на най-подходящото за вас.
Коментари
:брой коментар