menu
Облаци, бури и електричество в небето
Облаци, бури и електричество в небето
Кое причинява бурите и защо има облаци?

Облаци, бури и електричество в небето

Характерни за края на пролетта и началото на летния сезон в умерените ширни, бурите и проливните дъждове, които те носят, предизвикват разнообразни емоции. От една страна те са нормални явления, от друга – причиняват наводнения и създават допълнителни разходи, а перспективата да се увеличат и засилят в следващите години, под влияние на климатичните изменения, плаши повечето хора. Каква е ролята на облаците в климатичната система, защо се превръщат в бури и как ще им повлияят климатичните изменения.

Обикновена термодинамика

Облаците се образуват, когато нагретият въздух при земята се издигне и достигне до слой с по-ниска температура. Тогава водната пара, съдържаща се в обема въздух кондензира, но капчиците са достатъчно леки, за да се задържат без да падат. Ако въздухът е много топъл, той ще може да се издигне по-нависоко, където е по-студено. Същевременно, топлият въздух задържа и повече водна пара, а при преминаването ѝ в течно състояние, се отделя топлина, тоест – енергия.

Енергия в небето

През летния сезон, въздухът е силно нагрят и влажен. Когато успее да се издигне и да се образуват облаци, допълнителната енергия, съдържаща се в него движи процеса нататък: облакът се разраства, въздухът се издига още повече и достига до студени слоеве, където водата се превръща в лед. Буреносните облаци не са статични структури. В тях непрекъснато текат процеси на издигане и падане на капчиците и трансформация между пара, вода и лед. Отдолу постъпва още топъл въздух, съдържащ още вода и енергия. В някакъв момент капките и ледените частици стават прекалено големи и под влияние  на гравитацията „изпадат“ от облака. Падайки надолу към по-топлите слоеве, ледчетата се разтапят, а ние ги усещаме като проливен дъжд. Ако някои ледени частици са били прекалено големи и не са се стопили, вали градушка.

Електричество

При наличието на лед в облаците, отделните частици се сблъскват и от едни се отделят електрони – остават положително заредени. Електроните се „закачат“ за други частици и така в облака се образуват зони с различен заряд, като отрицателно заредените частици остават в основата. Тъй като земята е положително заредена, двата заряда се стремят да се свържат и именно това причинява мълнията. При протичането на електричество между основата на облака и земята, въздухът се разширява изключително бързо и чуваме характерния тътен на гръмотевиците.

Повече и по-силни

С климатичните изменения, повърхността на земята се затопля, което ще доведе до неочаквани събития, но и до няколко съвсем закономерни последици. Очаква се бурите да станат по-чести явления, тъй като на повече места и в повече дни ще има условия за издигане на топъл въздух. Макар физичните процеси да са едни и същи, засега не знаем как ще се промени интензитета на бурите, но се предполага, че някои ще бъдат по-мощни.

Облаците и бурите са интересни явления, които са обект на изследване от столетия, но макар едва сега да започваме да разбираме истинските мащаби на енергията съдържаща се в тях, отдавна знаем, че те имат своята роля в атмосферата. Освен че са от съществено значение за кръговрата на водата в природата и отразяват част от слънчевата радиация, облаците трансформират огромни количества енергия и поддържат енергийния баланс на повърхността на планетата и в атмосферата. 

ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!