изгледи
Броят на хората, които страдат от депресивни и тревожни разстройства расте в развитите страни. Свободата да избираме и решаваме нещата в живота си, възможностите, които имаме са повече от всякога в човешката история. Това обаче има и негативна страна. Отговорността, която носим, стресът, на който сме подложени, нещата, които могат да се объркат са тежко бреме.
Тези фактори, плюс определни личностни черти и генетични предразположености, както и конкретни фактори в социалната среда, водят при някои хора до развитие на тревожност. Понякога тя може да стане така интензивна и перманетна, че да се превърне в диагноза. Силен внезапен стрес или продължителен хроничен стрес могат да са отключващите фактори.
Какви са признаците, че някой страда от тревожност?
- преобладаващи и натрапчиви тревожни мисли по различни въпроси;
- ирационални страхове;
- постоянно чувство на страх;
- непрекъснато усещане, че ще се случи нещо лошо;
- хипохондрични мисли;
- непрекъснато правене на сценарии " Какво ще направя, ако се случи....?";
- желание за социална изолация;
- перфекционизъм;
- желание да се предвидят и предотвратят всички възможни проблеми;
- фобии;
- нарушения на съня;
- задух;
- сърцебиене;
- подкосяване на краката;
- панически атаки.
Когато тревожността стане твърде интензивна и пречи сериозно на нормалния начин на живот е много верояно да се е превърнала в диагноза. В такъв случай посещението при психиатър, а също и при психотерапевт са задължителни. Човек се нуждае от помощ и не може да се справи сам.
Медикаментите, които ще изпише психиатъра повлияват много добре пациентите. Те няма от какво да се страхуват и не бива да робуват на предразсъдъците по отношение на психиатръчните лекарства. Нужна е и психитерапия, за да подобри човек мисловните си навици, които го тикат към тревожността.
Трите основни вида тревожно разстройство са:
- генерализирано тревожно разстройство, при което тревожността се простира над всички аспекти в живота на човека;
- паническо тревожно разстройство, при което болният има паник атаки;
- обсесивно-компулсивно разстройство, при което преобладават страхове от замърсяване, зарази, желание за чистота, симетрия и точност.
Съществува и социално тревожно разстройство, при което страховете и тревогите са свързани с общуването с други хора.
Тревожността е нормална човешка реакция, която има своето положително значение. Тя има за цел да ни накара да предвиждаме опасностите и да сме подготвени за тях. Когато обаче излезе извън контрол, тя може да превърне живота ни в ад. Най-важното в такъв случай е човек да потърси професионална помощ, защото сам не може да излезе от нейния капан. Да приеме тревожността, да я осмисли, да я преработи, да има доверие на лекаря и на терапевта си и да знае, че има спасение и то е достижимо.
Коментари
:брой коментар