
изгледи
Ползата от пластичната хирургия
От хилядолетия, хората са прилагали всякакви методи, за да подобрят външния си вид, като често това водело до опасност за здравето. Днес, с развитието на съвременната медицина, пластичната хирургия набира скорост като сравнително безопасна, а за много хора подобряването на външния вид води до подобряване на живота.
Началото
Сведения за кожни присадки има още от древна Индия, а различни практики за поправяне на „дефекти“ по тялото се срещат из цялата история. Но истинското начало на пластичната хирургия се поставя след Първата световна война. Тогава лекарите се сблъскват с ужасяващите последици от съвременните оръжия. Започват да извършват изцяло реконструктивни операции, за да възстановят донякъде нормалния външен вид и функционалност на ранените войници. По същото време в САЩ, хирургията започва да се обособява като самостоятелна медицинска област, а пластичната хирургия е призната за отделно течение и много лекари започват да се обучават и да въвеждат нови практики.
Средата на 20 век
След като в болничните заведения започва да се прилага анестезия и дезинфекция, пластичната хирургия преживява бум. Създадени са силиконовите импланти, които се прилагат в буквално всяка част от тялото. Разработват се много нови техники, а „подобряването“ на тялото и премахването на следите от стареене стават достъпни за повече хора. Успоредно с това, продължава и напредъка в реконструктивната хирургия, което помага на много хора с вродени или придобити дефекти да получат така желаната „нормалност“. Лекарите откриват колко силно външният вид може да повлияе върху качеството на живота и успеха на индивида и пластичната хирургия се превръща в процъфтяващ бизнес за милиарди.
Етични въпроси
Днес, имплантите, инжекциите Ботокс и всички останали разкрасителни процедури са познати и приемани за нещо естествено сред по-голямата част от развития свят. Възниква обаче въпросът дали постоянният стремеж към подобрения и усещането, че тялото или лицето ти все още не са напълно перфектни, не са източник на негативни емоции, безпокойство и депресия. Имат ли морално право пластичните хирурзи да рекламират услугите си така, че да предизвикват у обикновените хора чувство за малоценност и желание непременно да подобря нещо в себе си?
Ползата
Много от нас биха заклеймили пластичната хирургия като лицемерие, измама и търговия с човешката чувствителност към красотата и самочувствието. Но нека не забравяме, че за хората, преживели инциденти, деца с вродени малформации или пациенти, претърпели различни антиракови терапии и операции, пластичната хирургия е единственият шанс отново да видят в огледалото себе си, такива каквито се разпознават. Благодарение на напредъка на пластичната хирургия и търсенето на тази услуга за разкрасяване, е възможно хората, които наистина страдат от външния си вид да получат помощ.
Не на последно място: много от нас бихме променили нещо в себе си, което не харесваме и в това няма нищо лошо. Стремежът към красота и съвършенство е дълбоко заложен в човека.
Коментари
:брой коментар