menu
Как да се справим с паник атаката
Как да се справим с паник атаката
Дори да не страдате от заболяване, засягащо ума ви, може да изпитвате паник атаки.

Как да се справим с паник атаката

Паник атаката е внезапно появяващо се усещане за силен страх, без основателна причина; по време на паник атаката може да изпитате различни усещания, като сърцебиене, затруднено дишане, треперене или замаяност. Паник атаките създават чувство за безпомощност и липса на контрол, а самата паник атака може да продължи до 20 минути, през които тялото ни се намира в състояние на физиологичен стрес и се подготвя да се бори за живота си.

Счита се, че около една четвърт от хората по света изпитват няколко случайни паник атаки , а ако страдате от тях често, това е повод да потърсите специалист. Няма яснота относно причините, пораждащи паник атаки. Силният стрес както и депресивните разстройства и тревожността могат да са предпоставка за развитието им. Ето какво можем да направим, за да се справим с проблема сами.

Апокалиптичните мисли

Паник атаките се усещат като умиране, дори може да си помислите, че получавате инфаркт. Мислите, че полудявате, че паник атаката няма да свърши или ще загубите контрол.

Напомнете си, че паник атаката е реакция, не е спешен случай, нито е знак за психоза. Няма да загубите съзнание. Спомнете си за предишни паник атаки, ако сте имали, а ако не ви се случва за първи път, споделете с личния си лекар или направете консултация със специалист.

Обръщате внимание и на най-малката промяна във физическото си състояние

Ако знаете, че ускореният пулс е предвестник на паник атака, и най-слабата промяна в сърцебиенето ви ще ви накара да „следите“ тялото си за още симптоми. Това обаче директно подхранва паник атаката. Докато следите за най-дребните промени в тялото си – дишане, главоболие, замаяност, сърцебиене – изпращате сигнал на нервната си система: „Трябва да следим внимателно какво се случва, защото има нещо нередно в мен. “ и така умът ви ще „намира“ грешното просто като го създава. 

Напомнете си, че хората, които не получават паник атаки не следят физиологичното си състояние толкова внимателно и няма нужда вие да го правите. Фокусирайте се върху нещо извън вас и помнете, че понякога промени в усещанията ни са просто нормална част от ежедневието.

Избягате неща, които предизвикват паник атаки

Ако знаете кои дейности могат да предизвикат паник атаката –например летене или определени места, съзнателно ги избягвате. За съжаление, така създавате познание в ума си, че тези места и ситуации наистина са опасни и засилвате чувството, че трябва да ги избягате. Ако не успеете, умът ви задължително ще ви напомни за опасността.

Разберете какво избягвате и започнете бавно и целенасочено да се завръщате към него. Потърсете приятел, за да ви подкрепи и си напомнете защо е рационално да вършите дадено нещо или да отидете някъде.

Паник атаките са неприятни, но ни напомнят колко свързани са тялото и ума ни. В свят, в който повечето от нас са под постоянен стрес, е полезно да знаем как можем да си помогнем сами, но и да помним, че ако не можем, е правилно да потърсим специалист.

ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!