изгледи
Разкрити са значителни разлики в качеството на храната, когато я консумираме с бира или вино.
Кое е по-лошо, пиенето на бира или пиенето на вино? Този въпрос често възниква на масата или вечерите ни с приятели. За да си отговорим, първо трябва да изясним какво означава „по-лошо“. Питаме ли се кое е по-вредно за организма? Кое е по-лошо за нашето здраве? Какви показатели трябва да вземем предвид, за да анализираме това въздействие?
Това е целта на ново научно изследване, проведено от Tulane School of Medicine в Луизиана, САЩ, което е планирано да бъде представено на годишната среща на Американското дружество за изследване на чернодробните заболявания. Неговите автори посочват, че тъй като затлъстяването, консумацията на алкохол и чернодробните заболявания се увеличават, лекарите трябва да вземат под внимание хранителните навици на своите пациенти.
„Прекомерната консумация на алкохол е водещата причина за цироза и други чернодробни заболявания, свързани с метаболитната дисфункция. Тези заболявания се увеличават много бързо в САЩ“, каза д-р Маделин Новак, главен кординатор по вътрешни болести в Tulane и старши автор на изследването, което ще бъде публикувано скоро в списание Nutrients. „Двата вида чернодробно заболяване често съществуват едновременно и промените в начина на живот са ключови за управлението и предотвратяването на тези състояния, като се започне с разбирането на връзката между консумацията на алкохол и лошата диета.“
Така, че тяхното проучване се фокусира върху отговора кой тип пиячи има по-лоша диета: хората, които пият вино, или тези, които пият бира. За да направят това, те анкетираха повече от 1900 възрастни американци, които съобщават, че в момента консумират алкохол. За да достигнат до своите резултати, изследователите сравняват качеството на диетата на хора, които консумират само бира (38,9%), само вино (21,8%), само спиртни напитки (18,2%) или комбинация от видове алкохол (21%). Хранителните им навици се измерват с Индекса на здравословното хранене. Той е валидиран, стандартизиран инструмент, базиран на диетични препоръки.
Нито една група, употребяваща алкохол, не се доближава до резултата от 80 точки, считан за адекватна диета на 100-точковия индекс на здравословното хранене, според Новак. Но пиещите бира са получили най-нисък резултат - 49 точки. Консуматорите на вино са с резултат 55. Както пиещите само алкохол, така и тези, които пият смесени напитки, отбелязват близо 53 точки.
Пиещите бира имат по-лошо качество на хранене, но бяха открити и други проблеми. Очевидно те са по-малко физически активни и е по-вероятно да пушат цигари от хората, които пият вино, алкохол или комбинация от двете. Предполага се, че по- голяма част от консуматорите на бира са мъже, по-млади, пушачи и с по-нисък доход. С най-висок общ дневен прием на калории, коригиран спрямо телесното тегло и най-ниското ниво на физическа активност.
Защо бирата може да ни накара да изберем по-некачествена храна?
Новак отбеляза, че разликите в качеството на диетата сред пиячите могат да се отдадат на контекста, в който храната и алкохолът се консумират заедно. Бирата често се избира в среди, където наличните храни обикновено са с ниско съдържание на фибри и високо съдържание на въглехидрати и преработени меса. За разлика от тях виното, особено червеното, често придружава пълноценни ястия с месо, зеленчуци и млечни продукти.
Друга възможност е обратното, че изборът на диета влияе върху избора на консумиран алкохол, казва Новак. Например, пържени или солени храни предизвикват жажда, която също може да доведе до консумация само на бира. За да предотвратят чернодробно заболяване и други здравословни проблеми, лекарите трябва да попитат за вида на консумирания алкохол, за да насочат дискусията към здравословните навици на пациентите. Те биха могли да предложат увеличаване на приема на плодове и зеленчуци, както и физическа активност, за пациенти, които се идентифицират като пиячи на бира.
Източник: La Razon
Коментари
:брой коментар