
изгледи
Човешките права
Човешките права са неизменна част от живота ни; те не зависят от държавите или правителствата, а са универсални и присъщи за всеки един човек от раждането до смъртта му. Човешките права не могат да бъдат отнети, макар в някои случаи нарушаването на закона да ги ограничава. Целта на човешките права е да осигурят достоен живот на всички хора, независимо от тяхната етническа, религиозна или каквато и да е друга принадлежност.
Борба
Човешките права не са нещо, което сме получили наготово, напротив – поколения хора са се борили за да постигнат равенство и свобода за личността. Идеята, че хората като такива имат някакви права е древна и датира още от Вавилон и Рим, но едва през последния век тези права стават универсални и се разпространяват по света.
С Просвещението и упадъка на феодализма, фокусът постепенно се премества върху индивидуалните качества и личната свобода. Редица философи и мислители избистрят идеята за универсални права, които всички ние би трябвало да имаме. Важни моменти в тази борба са Американската и Френската революции, които тласкат развитието на цивилизацията в посоката, в която и днес вървим.
ООН
През 1945 г., след ужасите на Втората световна война, е създадена Организацията на обединените нации, която има за задача да подпомага мирното разрешаване на конфликти и кооперацията между отделните страни. Човешките права са уредени в международен документ, наречен Декларация за човешките права. Впоследствие са добавени други документи, ратифицирани от страните-членки, които уреждат детайлите относно спазването и нарушенията на човешките права.
А кои са човешките ни права
На първо място това е свободата. Всички хора се раждаме свободни и равни. Следват свобода от дискриминация по какъвто и да е признак, право на живот, недопускане на поробване и принуда, недопускане на мъчения и отношение, което застрашава живота; равенство пред закона, право на честен съдебен процес и презумпция за невинност; право на лично пространство и свобода сам да решаваш къде и с кого да живееш; право на политическо убежище; право да определяш националността си; право да създадеш семейство, да изповядваш религия, да изразяваш мнение; право да се организираш с други хора; право на демокрация и социална сигурност; право да работиш, да си почиваш, да се образоваш, да изразяваш културата си.
Нарушения на човешките права
Дори в 21 век светът познава безброй случаи на нарушения на човешките права на цели групи хора. Геноцид над етнически и религиозни групи и преследване на различни малцинства са нарушение; потискане на демокрацията чрез сила; робство и трафик на хора; гражданки войни, екзекуции, изселвания на хора, расизъм; полицейско насилие и всички видове дискриминация по пол, раса и религия са нарушения на човешките права.
Няма значение кой сте, къде сте роден, от какъв пол сте или каква религия изповядвате; ако сте човешко същество, вие имате тези неизменни права. Но макар те да са признати в повечето страни по света, непрекъснатото им нарушаване предполага, че трябва да полагаме усилия за да ги пазим. Човешките права са не само законово обосновани, но и следват изконните морални идеали на човечеството за свобода, равенство и просперитета на цивилизацията ни.
Коментари
:брой коментар