изгледи
Ядрената енергия
Около 11 процента от световната енергия се произвежда от ядрени централи. Засега това е най-ефективният начин за генериране на енергия, който човечеството е открило, но и рисковете не са за подценяване. Историята на ядрения разпад е противоречива, а опасността от замърсяване или авария са част от причината това да не е основната ни енергия.
Първо бомби
Радиоактивността като явление е открита около края на 19 век, а изследването на материалите за радиоактивност започва с откриването на рентгеновите лъчи. Редица изследователи оставят имената си в историята, разкривайки стъпка по стъпка строежа и свойствата на атома. Днес знаем, че при определени контролирани условия, някои материали могат да се разпадат по-бързо отколкото в природата и при този процес се отделят големи количества енергия. През втората световна война САЩ събират ентусиазирани физици, инженери и други експерти в таен проект, наречен „Манхатън“, чиято цел е да впрегнат знанието ни за ядрения разпад и да създадат бомба. Разрушителната сила на ядрените оръжия става достояние на целия света през 1945 г., когато над японските градове Хирошима и Нагасаки са пуснати две атомни бомби.
Ядрени реактори
След този опит, при който загиват над 200 хиляди души, човечеството започва да изследва възможността ядреният разпад да бъде използван като източник на енергия. През 1954-1957 г. са инсталирани и пуснати в експлоатация първите ядрени реактори. За гориво се използва елементът уран, който е разпространен в природата, но изисква рафиниране и обработка. В реакторът, този материал се „бомбардира“ с неутрони, което води до разцепване на атомите. При това се освобождават още неутрони, които се сблъскват с други атоми и предизвикват верижна реакция. Така се отделя огромно количество енергия под формата на топлина. Тя се отвежда от системата и загрява вода, която пък се ползва за завъртане на турбини и производство на електричество. Една съвременна централа използва около 27 тона гориво за година, а за да се генерира същото количество електроенергия от една въглищна централа, са необходим около 2 милиона тона гориво.
Рискове и ползи
Ядреният разпад е почти зелена енергия – при него не се отделят никакви вредни емисии парникови газове, а и се използва много малко материал за производството на големи количества енергия. Същевременно, това е стабилен и сигурен източник, който не зависи от времето и оставя малко отпадък. За съжаление, за създаването на една ядрена централа са необходими големи първоначални разходи и множество тесни специалисти, а регулациите в глобален мащаб са много и разнообразни. Причината за това са рисковете – радиоактивността в големи количества е опасна за живите организми, отпадъкът, макар и малко, изисква усилие, за да се съхранява безопасно, а една евентуална авария ще надхвърли границите на конкретното съоръжение и ще застраши огромен брой хора.
Ядреният разпад като начин за генериране на енергия продължава да е противоречива тема. Въпреки че в световен мащаб за половин век, ядрените аварии се броят на пръстите на едната ръка, бъдещето на технологията е спорно, защото ползата е непропорционална на риска. По-малкият „брат“ на разпада – ядреният синтез – е това, което очакваме да се превърне в източник на енергия от бъдещето.
Коментари
:брой коментар