menu
Акнето се лекува с бактерия от здрави хора
Акнето се лекува с бактерия от здрави хора
Акнето се лекува с бактерия, присъстваща при хора, които не страдат от него.

Испански учени разработват алтернатива на антибиотиците за локално лечение. Акнето се лекува с бактерия, присъстваща при хора, които не страдат от него.

Испански изследователи са разработили решение, базирано на микробиологичния баланс на кожата, за хора с акне, което би предотвратило употребата на антибиотици при тези пациенти.

Според Хавиер Хименес, който е съдиректор на изследването и професор в катедрата по биомедицински науки в UIC Barcelona, вместо да подхождаме към акнето като към инфекциозно заболяване, „ние го анализирахме като дисбаланс на кожните бактерии“. Следователно, проучването, което те проведоха върху юноши със и без акне, „се фокусира върху баланса между патогени и защитни вещества“. „Познаваме добре патогена, но не и защитните вещества, което търсехме“, добавя той.

В проучването учените открили, че младите хора без акне имат бактерия, която не се среща при засегнатите от това заболяване. Те я изолирали, потвърдили нейната антиакне активност и предложили използването на биоактивен екстракт от бактерията като лечение. Целта е да се пусне на пазара като локална козметика. Основното предимство на това лечение, според изследователите, е, че би се избегнала употребата на антибиотици, най-често използваните лекарства за лечение на това кожно състояние. Хименес обяснява, че „указанията често не се спазват правилно“ и дори ако се използват правилно, „те в крайна сметка губят своята ефективност“.

Според прогнозите на СЗО, до 2050 г. десет милиона души ще умрат от инфекциозни заболявания, които в момента знаем как да лекуваме, причинени от появата на резистентни на антибиотиците бактерии.

Според изследователя, акнето „засяга много хора“ и дори да е леко, то е едно от заболяванията, „за които най-често се използват антибиотици“, ситуация, която той счита за „неустойчива“. Оттук и значението на разработването на лечение, което „балансира кожата и ограничава развитието на резистентност към тези лекарства“. В момента лечението се тества за токсичност. Въпреки това, „поради произхода на бактериите, които използваме, които идват от здрави пациенти, не вярваме, че ще има странични ефекти“, посочва той.

Освен за акне, това лечение би могло в бъдеще да се използва при протезни операции в области на тялото, където има акне, като например раменете. „По време на операция на рамото, хирургът може да замърси протезата по време на процедурата. Акнето може да образува биофилм върху протезата, след като раната се затвори. Това води до отхвърляне на импланта и необходимост от повторното му отваряне“, заявява той. Той обаче пояснява, че приложението му в тази област „е област, която все още не е проучена“.

 

Източник: La Razón

ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!