
изгледи
Сърдечно-съдовата система: тихият пазител на живота
Мозъкът безспорно е от ключово значение за да сме това, което сме. Ние осъзнаваме реалността и взаимодействаме със света, защото мозъците ни ни казват как. Всяка мисъл, движение, действие е предизвикано от електрически импулси в мозъците ни. Но за да съществува който и да е организъм, той трябва да има система, която да разпространява веществата, необходими за живота, като кислород, вода и храна, до мозъка и до останалите органи. Това разбира се е сърдечно-съдовата система.
Сърце и кръв
Сърцето е уникален за човешкото тяло мускул и никога не спира да работи. Дори след смъртта на мозъка, или извадено извън тялото, сърцето бие още няколко минути, тъй като разполага с останала енергия. Сърцето има 4 кухини, които са в постоянна връзка една с друга, а работата, която извършва осигурява живота ни. В дясната част на сърцето постъпва кръв, в която няма кислород, а въглероден диоксид – отпадният продукт от обмяната. Сърцето изтласква тази кръв към белия дроб, където тя отдава въглеродния диоксид, докато издишаме и поема нов кислород – докато вдишваме. Тази кръв се влива обратно в лявата част на сърцето, откъдето то я изтласква по артериите към цялото тяло. Кръвта пътува по съдове с обща дължина над 100 хиляди километра, но 80 процента от тях са изключително тънки, за да могат да достигнат до всяка клетка в тялото и да ѝ занесат „храна“ и кислород.
Проблеми
Работата на сърцето е изключително прецизна. Сърдечната тъкан е по-различна от другата мускулна тъкан и в нея има област, в която се генерират електрически импулси. Те действат като естествен пейсмейкър и карат сърцето да се свива и разпуска по определен модел. Клапите, които разделят четирите кухини са фини структури, а кръвоносните съдове могат да контролират кръвното налягане и степента на обмяна на веществата. Когато някои от тези процеси бъде нарушен, може да настъпят проблеми, голяма част от които подлежат на терапия.
Как да имаме здраво сърце
Ако нямате вродени заболявания, има един лесен и сто процента успешен начин да поддържате сърдечно-съдовата си система в отлично състояние. Това е движението, съчетано с добра храна, сън и минимална или никаква употреба на алкохол и цигари. Практикувайте упражнения, които ускоряват пулса ви за 30 до 60 минути по няколко пъти седмично. Бягайте, плувайте, вървете бързо. Както с всеки друг мускул в тялото, ако тренирате сърцето си, това ще повиши тонуса му, ще подобри значително чувствителността на кръвоносните съдове, ще регулира кръвното налагане и ще окаже благоприятно влияние върху целия ви живот.
Сърцето, макар да изглежда много по-проста структура от мозъка, е в основата на живота. Още от първите многоклетъчни организми, еволюцията е трябвало да измисли как да снабдява всички клетки с хранителни вещества, което е позволило постепенно да се развият такива сложни организми като нас. Сърдечно-съдовите заболявания са една от основните причини за смърт в съвременния свят, затова в дългосрочен план е полезно да полагаме усилия, за да си подсигурим здраво сърце и на по-късна възраст.
Коментари
:брой коментар