menu
Сбогом на мигрената
Сбогом на мигрената
Ново проучване предполага, че лекарствата за отслабване биха могли да бъдат добър вариант за предотвратяване на тези изтощителни епизоди, като същевременно посочва вътречерепното налягане като възможна причина.

Хроничната мигрена е често срещано състояние в световен мащаб, засягащо почти 15% от населението. В тази си форма болката продължава 15 или повече дни от месеца. Дискомфортът може да бъде толкова инвалидизиращ, че да пречи на ежедневните дейности. Въпреки множеството възможности за лечение, някои страдащи от мигрена не намират облекчение от наличните лекарства. Други изпитват странични ефекти, които пречат на употребата на определени лекарства за мигрена.

Изглежда, че има друго семейство лекарства, които биха могли да бъдат опция за хронична мигрена. Агонисти на GLP-1 рецептора, клас, който включва някои важни лекарства като семаглутид (активната съставка в известния Ozempic или Wegovy) и лираглутид (Saxenda). Тези лекарства обикновено се предписват на хора с диабет тип 2 и затлъстяване за контрол на кръвната захар. Всъщност те са много търсени, защото помагат за отслабване и загуба на тегло, чрез потискане на апетита.

Ново пилотно проучване установи, че клас лекарства, наречени агонисти на рецептора за глюкагоноподобен пептид-1 (GLP-1), намаляват наполовина броя на дните с мигрена. Това са същите видове лекарства, използвани за отслабване и лечение на диабет, които действат чрез контролиране на нивата на кръвната захар. 

Намаляване на мигрената наполовина

Резултатите на изследователската група са публикувани в академичното списание Headache. Тя включва 31 участници (26 жени и 5 мъже) с хронична мигрена и затлъстяване. Те са получавали лираглутид в продължение на 12 седмици и са били помолени да водят дневник за главоболието. В края на периода участниците съобщават за промяна в средния брой дни с мигрена на месец, от около 20 дни на 11 дни. От 31 пациенти, 15 са имали намаление с приблизително 50% на месечната честота на главоболието. Някои са се справили дори по-добре. Седем пациенти са имали намаление с приблизително 75% на дните с мигрена, а един пациент съобщава за пълна липса на мигрена. Някои участници обаче съобщават за леки стомашно-чревни странични ефекти, като запек и гадене, но те по-късно изчезват и не повлияват на проучването.

Идеята за тестване на тези лекарства като възможно лечение на мигрена произтича от предишна работа на тези автори, които са открили доказателства, че повишеното вътречерепно налягане може да играе важна роля в патологията на мигрената. Има изобилие от доказателства, показващи, че GLP-1 лекарствата модулират и намаляват вътречерепното налягане, така че експериментът може не само да отвори нов терапевтичен път за изследвания, но и да предостави допълнителни доказателства за тяхната хипотеза. 

Затлъстяването често е свързано с повишен риск от мигрена, а загубата на тегло е известна с това, че помага за намаляване на честотата на симптомите. В проучването обаче загубата на тегло не изглежда да е механизмът за намаляване на мигрената, тъй като е бил регистриран ИТМ на участниците и те са преживели само много лека промяна, която не е била счетена за значимо.

Въз основа на тези резултати, изследователите смятат, че агонистите на GLP-1 рецептора могат да представляват нов път за лечение на хронична мигрена в бъдеще. Те отбелязват, че „бъдещите изследвания трябва да оценят тези параметри, за да се изясни по-добре механизмът на действие на лираглутид при тези пациенти“.



Източник: La Razón

ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/public/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!