menu
Амазонската гора
Амазонската гора
Амазонката джунгла не е просто огромна гора, а уникален елемент от климатичната система на планетата.

Амазонската гора

Тя е най-голямата гора на света, дом на безброй животни, пазител на неизследвано биоразнообразие и източник на препитание за милиони хора. Тя е заплашена от сериозни увреждания, а това означава че климатът на планетата може да бъде повлиян необратимо, защото амазонската джунгла е уникален компонент от цялата климатична система на планетата.

Всеобхватна

Амазонската джунгла обхваща 40 процента от територията на Бразилия и се простира от Атлантика на изток, до Андите на запад. Общо осем държави си разпределят над 6 милиона квадратни километра джунгла – територия, колкото Австралия. Гората обхваща водосборния басейн на река Амазонка, в нея живеят над 16 хиляди вида дървета и неизвестен брой животни и растения, някои от които още не са описани. Над 40 милиона души са в пряка зависимост от суровините, храната и лечебните растения, които гората осигурява, а за много от местните това е единствен дом.

Климат

Но освен дом, препитание и убежище за милиони организми, амазонската джунгла има и още една съществена функция – нейните дървета задържат въглероден диоксид с еквивалент на емисиите от фосилни горива, които цивилизацията ни отделя за 10 години. Дърветата го използват при фотосинтезата и го задържат в телата си. Амазонката гора може да създаде свое собствено локално време. Когато е сухо и слънцето изпарява водата от дърветата, водната пара достига до по-високите слоеве на атмосферата, където кондензира и се завръща обратно като дъжд. Изчислено е, че една молекула вода може да се завърти до пет пъти в този цикъл, преди да напусне гората. По този начин, амазонската джунгла се превръща в климатичен буфер за региона.

Никой не знае какво точно ще стане, ако загубим голяма част от гората, но според моделите, циркулацията на въздуха в целия регион ще се промени, а заедно с това, в атмосферата ще бъдат освободени милиони тонове въглероден диоксид, който ще засегне климата по целия свят.

Заплахи

Амазонската гора се свива от края на 20 век насам, поради урбанизацията, не добре организирана експлоатация на природните ресурси, незаконна сеч и бракониери. По многобройните притоци са построени хидроцентрали, които да захранват градовете с електричество и това създава заплаха за чувствителни екосистеми и застрашени видове, като розовите речни делфини, които живеят единствено там.

Опитите за опазване на амазонската гора започват с разбирането за нейната роля в планетарния климат, но не свършват до тук. Милионите хора, зависещи от гората осъзнават важността ѝ, но с развитието на цивилизацията, е неизбежно да загубим част от естествените дадености на регионите.

Още през 70-те години на 20 век е създадена организация за международно сътрудничество за опазване на амазонската гора и в нея членуват всички държави, които имат връзка с нея. Наскоро ЕС прие законодателство, с което забранява вноса на продукти, които са отгледани на площи, принадлежащи на гората преди по-малко от 2 години. По този начин се очаква, че ще се намали обезлесяването с цел обработване на изчистените площи.

Амазонската гора е една от най-ценните екосистеми на планетата; в нея намират последно убежище животни, които не се срешат никъде другаде, а никой не може да предположи колко непознато видове с потенциално значение за човека се крият в дебрите на джунглата. 

ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/public/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!