
изгледи
Защо сънуваме
Нощният живот на съзнанието ни занимава човечеството от много векове. На сънищата са приписвани пророчески свойства, не едно и две управленски решения са взети под влияние на това, което е сънувал кралят снощи, а дори и в съвременната култура, сънищата продължават да са източник на креативност и нови перспективи. Но какво са всъщност?
Карта на сънищата
До скоро се смяташе, че сънищата се случват само в определена фаза на съня. Днес знаем, че сънуваме през целия период на сън, но сънищата ни се различават по интензитет и яснота. Всеки човек сънува, независимо дали помни съня си. Най-често си спомняме сънищата, с които сме се събудили, защото докато спим, части мозъка ни, отговорни за запомнянето работят в друг „режим“. На всички ни се е случвало да си спомням сън внезапно през деня, така че вероятно все пак спомените са „записани“. Сънищата ни карат да изпитваме емоции, а ако сте преживявали осъзнат сън, знаете, че понякога можете да влияете върху събитията в съня, макар и с известни ограничения.
Големият въпрос
Краткият отговор е: не знаем защо сънуваме. Имаме обаче добри предположения. Според Фройд и психолозите от миналото, сънищата са израз на неосъществени копнежи и желания, а днес знаем, че тяхната роля в живота ни може да е много по-голяма и същевременно не толкова явна. Сънищата очевидно свързват „парчета“ спомени и интерпретации по нови начини, а се открива и пряка връзка между стреса и травматичните преживявания и сънуването на кошмари. Има данни, че ролята на сънищата е свързана с обработката на спомени и изживяването на емоции от реални събития. Мозъците ни използват времето на сън, за да премахват токсини от клетките и да оптимизират някои от функциите, които вършат в будно състояние, така че сънищата е вероятно да са част от този процес. Понякога сънищата ни се сбъдват, но според изследователите, това е или съвпадение, или нещо по-просто – интуиция. Мозъкът свързва няколко събития по модел и ви дава „отговор“, който е „верен“.
Важността на сънищата
Сънуването е нормален процес, а сънищата ни, макар да имат функция, са по-скоро отдушник, а не повод да променяме живота си. Известно е, че много хора на изкуството активно използват сънищата си, за да черпят идеи или вдъхновение, както и да търсят отговори. Сънищата могат да ни дадат идея за нивото на стрес, което изпитваме. Ако често преживявате негативни емоции в сънищата си, е вероятно да сте изложени на повече стрес и е полезно да преосмислите ежедневието си.
Тъй като сънищата на хората са подобни, вероятно защото живеем в един свят, на отделни елементи от тях се приписват универсални значения. Това е погрешен подход към тълкуването на сънищата. Ако искате да научите повече за значението на съня си, разгледайте събитията в собствения си живот и потърсете връзка с тях. Не всеки сън означава нещо, а ако означава, то трябва да бъде тълкуван в контекста на личните преживявания на сънуващия. Забавно упражнение и начин да опознаете себе си по-добре е да записвате сънищата си в продължение на няколко месеца и да ги свържете с реалния събития от живота си.
Коментари
:брой коментар