menu
Защо отлагаме, вместо да действаме?
Защо отлагаме, вместо да действаме?
Заболяване ли е склонността ни да отлагаме, или резултат от обикновен мързел. Или може би е нещо присъщо на хората, за което има просто решение.

Защо отлагаме, вместо да действаме?

В забързания свят, често ни се натрупват много неща за вършене, някои от които естествено не можем да свършим. Но други, свързани с развитието ни, като учене, работни задачи или просто неща, които си представяме, че ще са ни от полза, често се оказват най-назад в списъка ни.

Отлагането не нещата, които искаме да свършим влошава живота и често е източник на негативни емоции и стрес.

Защо отлагаме и как можем да се справим с този проблем?

Удоволствие сега

Обикновено, отлагането на задача, означава да я сменим с нещо, което ще ни донесе удоволствие сега. Защо да полагаме усилия, които ще бъдат възнаградени в бъдеще, когато можем да направим нещо, на което ще се насладим веднага? Като да си останем на дивана, вместо да идем да бягаме в парка.

Психолозите са установили, че хората са по-успешни в живота, когато отлагат удоволствието за по-късно, тоест, когато действаме за постигането на дългосрочни цели.

Наистина ли работим по-добре под напрежение?

Крайният срок е утре, мотивираме се, мобилизираме всичките си сили и свършваме работата, която би ни отнела цяла седмица, само за една вечер. Но дали е толкова качествено? Повечето от нас нямаме ясна представа колко време ще но отнеме дадена задача, особено ако е нова. По-доброто представяне под напрежение е заблуда. Когато нямаме достатъчно време, сме склонни да претупаме работата и да се заблудим, че сме я свършили както трябва. Резултатите често показват обратното – влагането на повече време и усилия и осмислянето водят до по-голям успех.

Страхът от провал

В живота ни се налага да поемаме рискове и да вършим неща, които не можем. Често отлагаме такива задачи защото се съмняваме в себе си. Знаем, че ще трябва да положим усилие, да учим нови неща в движение и не сме убедени, че ще ни стигнат силите. Затова отлагаме до последния момент, а ако е възможно – направо се отказваме. Това, освен че вреди на работата и образованието ни, пречи и на личностното ни развитие. Как ще се движим напред и ще израстваме, ако се отказваме пред всяко предизвикателство?

Простото решение

Отлагането се свързва с някои заболявания, като Обсесивно-компулсивно разстройство и депресия. При хора, страдащи от тях, отлагането често е израз на заболяването и начин на личността да се справи с реалността, като избегне части от нея, които бих навредили. Имено от изследвания с такива хора започва и разбирането ни за отлагането като нещо присъщо за хората и отговарящо на различни аспекти от характера ни.

Ако очакваме да ни обземе внезапна мотивация и желание да свършим задачата, която досега сме отлагали по каквато и да е причина, това няма да стане. С малки стъпки, знаейки, че отлагането е нещо нормално, можем да противодействаме. Можем да си съставим списък, да разделим задачата на малки части и всеки ден да се „насилим“ да работим върху нея. Така, с течение на времето ще изградим и повече увереност в себе си и в способността си да действаме, вместо да отлагаме.

 

ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/public/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!