menu
Заплахите на пермафроста
Заплахите на пермафроста
Замръзналата земя не е само лед, а размразяването ѝ може да доведе до неочаквани последици.

Заплахите на пермафроста

Криосферата на Земята, подобно на другите „сфери“, представлява ледената част от планетата – ледници, айсберги, замръзналите почви. През милиардите години геологична еволюция криосферата се изменя в зависимост от температурата, а ледът запазва свойствата на различните частици материя, уловени в него. Пермафрост се нарича замръзналият слой почва в северните части на планетата, който може да е дебел до стотици метри и който крие все още неразгадани тайни.

Размразяване

Пермафростът покрива около 11 % от територията на планетата, предимно в северното полукълбо, ни и по високите части на Андите и в Антарктида. Той съдържа почва, неразградена биомаса, скални частици и други елементи, свързани с лед. На някои места, дълбокият замръзнал слой не се е размразявал от половин милиони години, а на други, в дълбочина преобладава ледът, така че се образуват слоеве масивен лед, които едва сега започват да привличат вниманието на учените и не са изследвани досега.

Днес, с повишаването на температурата на земята пермафростът на много места започва да се размразява периодично, като това достига до все по-голяма дълбочина. На някои места не замръзва никога повече.

Парникови газове

Тъй като пермафростът съдържа огромни количества биомаса, той е резервоар за въглероден диоксид. Само в северното полукълбо, пермафростът съдържа над 1500 милиарда тона въглероден диоксид, натрупван там в продължение на милиони години. С размразяването обаче, този газ ще започне да се отделя в атмосферата. Така допълнително ще увеличи вече повишеното количество и ще допринесе за още по-голямо повишаване на температурата.

Пермафростът съдържа и някои токсични елементи, които с разтопяването могат да причинят отравяне на водоизточници и да навредят не само на човека, но и на дивите животни. 

Размразяването на почвите изменя и тяхната структура, като така влияе върху всичко, разположено отгоре – от дървета до човешка инфраструктура.

Непознати организми

Освен парникови газове, пермафростаът съдържа и още нещо, което може да има непредсказуеми последици за цялата ни цивилизация. Никой не знае какви организми за затворени в ледените почви, но знаем, че някои днешни микроби могат да хибернират дълго и да се съживят при благоприятно условия. Наскоро беше открит вид червей, които е престоял в леда 46 хиляди години, след което се е съживил и размножил; открити са и множество бактерии и вируси, някои от които биха представлявали заплаха за човека, ако бяха живи.

Полза

Изследователите използват леда и замръзналите почви, за да научат повече за състава на атмосферата и биоразнообразието през минали геологични епохи. Именно така са открити запазени почти непокътнати древни птици, мамути, бозайници – златна мина за изследователите, защото за разлика от фосилните останки, в леда органичната материя може да се запази почти напълно.

Пермафростът е важен елемент от криосферата, свързан с климата и биоразнообразието и макар да звучи като нещо просто, значението му е огромно. С увеличаване на температурата на планетата, все повече от замръзналата почва ще се топи, а последиците от освобождаването на задържаните парникови газове и различни микроорганизми засега са напълно непредвидими. 

ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/public/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!