menu
Вълнуващият живот на кърлежите
Вълнуващият живот на кърлежите
Те предизвикват отвращение, пият ви кръвта и пренасят болести. Но те имат своето място в природата.

Вълнуващият живот на кърлежите

В началото на всяко лято, си спомняме, че по зелените поляни и гори има кърлежи, които ще ни полазят, ще ни изпият кръвта и ще ни заразят със страшни болести. Всъщност, това е леко преувеличено, а кърлежите, макар да са паразити, имат интересен живот, не винаги пренасят болести и ако ги познаваме малко по-добре, няма да се плашим при среща с тях.

Живот на „вампир“

В света се срещат над 850 вида кърлежи, а в България – около 14. Те се различават трудно от неспециалисти и с просто око, но някои са редки. Кърлежите не са насекоми, а паякообразни и можете да различите възрастните индивид от ларвите по броя крака. При ларвите те са 6, а при възрастните – 8. Във всички фази на развитие, кърлежите имат нужда да пият кръв, за да оцелеят. Ларвите се излюпват през лятото и се хранят от дребни гризачи или гущери. След като преминат във фаза нимфа, започват да търсят по-големи гостоприемници. След достатъчно храна, се превръщат във възрастни, които дебнат и хора. През студените месеци кърлежите хибернират, а жизненият им цикъл може да продължи от една до три години.

Суперспособности

Кърлежите не могат да летят или да скачат, но те пълзят умело, изкачват се на някой стрък трева или храст, издебват гостоприемника си и се „закачат“ за него. Те могат да усещат топлина, въглероден диоксид, издишан от жертвата, сенки и дори вибрации. Слюнката на кърлежите съдържа вещество, което обезболява и не усещаме ухапването.

Кърлежите могат да увеличат размера си до 100 пъти, хранейки се, както и да хибернират в продължение на месеци, ако няма достатъчно храна.

Ако ви ухапе кърлеж

Ако срещнете кърлежа след като вече е започнал да се храни от вас, не се паникьосвайте. Също, не мажете кърлежа с нищо, не го въртете, печете или докосвайте. Ако кърлежът повърне, има по-голям шанс да ви предаде някоя зараза. А може и да не е заразен и просто да се отвратите. Извадете кърлежа като го хванете в пинсета възможно най-близо до кожата си и го издърпате внимателно, но не рязко. Кърлежите пренасят Лаймска болест, кърлежов енцефалит и различни паразити, но при навременна диагноза, повечето зарази се лекуват. Запазете кърлежа, за да го изследвате и следете за грипоподобни симптоми.

Кърлежите и екосистемите

С климатичните промени се променя и температурният режим на местообитанията и кърлежите вече са активни и през по-студения сезон. Това значи, че ще популациите ще мигрират на север и може да се сдобием с нови видове.

Ако обичате да посещавате диви местообитания, винаги носете дълги чорапи и не излагайте кожата на краката си, защото кърлежите ще ви усетят, ще открият някое меко закътано място и ще се нахранят с вас. Винаги проверявайте за наличие на кърлежи по тялото си и ползвайте репеленти, но не разчитайте, че те са особено ефективни – кърлежите със сигурност ще ви усетят.

Ако все още тези неприятни животинки не са ви станали поне малко симпатични, напомняме, че те са паразити, тоест, храната им са други животни. Колкото повече кърлежи има на дадено място, толкова по-богато на живот е то.

ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/public/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!