
изгледи
Проучване установява, че повишената употреба на социални медии предизвиква депресивни симптоми сред децата.
Депресията е доста често срещано и сериозно психиатрично заболяване при деца и юноши. Смята се, че един на всеки 20 непълнолетни ще преживее депресивен епизод, преди да достигне зряла възраст.
В този контекст и с нарастването на процента на депресия и самоубийства сред младите хора, експертите се чудят дали социалните медии правят децата депресирани или дали депресираните деца просто прекарват повече време в социалните медии.
Ново проучване, публикувано в JAMA Network Open от екип от изследователи от Калифорнийския университет в Сан Франциско (UCSF), установи, че с по-интензивното използване на социалните медии от предучилищните възрасти, депресивните им симптоми се увеличават.
Използването на социалните медии от децата се е увеличило средно от седем на 73 минути на ден през трите години на проучването, а депресивните им симптоми са се увеличили с 35%.
Изследователският екип, ръководен от Джейсън Нагата, доцент в катедрата по педиатрия на UCSF, е изследвал данни от проследяване на близо 12 000 деца на възраст между 9 и 10 години, а след това три години по-късно - на възраст между 12 и 13 години. Проучването е едно от първите, които използват надлъжни данни от един човек, което означава, че изследователите могат да проследяват промените във времето при всяко дете, за да оценят точно връзката между социалните медии и депресията.
„Водят се дебати дали социалните медии допринасят за депресията или просто отразяват скритите депресивни симптоми“, каза Нагата. „Тези открития предоставят доказателства, че социалните медии може да допринасят за развитието на депресивни симптоми.“
Макар че не е ясно защо социалните медии увеличават депресивните симптоми, предишни изследвания сочат рискове като кибертормоз и нарушения на съня. Екипът на Нагата публикува отделно проучване в The Lancet Regional Health - Americas, анализирайки същата извадка от участници, фокусирайки се върху ефектите от кибертормоза.
Проучването разкри, че 11- до 12-годишните, които са преживели кибертормоз, са 2,62 пъти по-склонни да съобщят за суицидни мисли или опит за самоубийство една година по-късно. Освен това, тези деца са били 2,31 пъти по-склонни да експериментират с вещество (4,65 пъти по-вероятно с марихуана, 3,37 пъти по-вероятно с никотин и 1,92 пъти по-вероятно с алкохол) на следващата година.
Все по-младите поколения се оказват изправени пред парадоксална ситуация, с нарастващи доказателства, че социалните медии са свързани с депресивни симптоми и рисково поведение, но те са и основното пространство, където те се свързват и общуват с приятели.
Американската академия по педиатрия предлага да се използват инструментите, за създаването на по-здравословни дигитални навици както за децата, така и за родителите. „Като баща на две малки деца, знам, че простото казване на децата да „оставят телефоните си“ не работи“, казва Нагата. „Родителите могат да дадат пример с открити, неосъждащи разговори за използването на екрани. Установяването на време без екрани за цялото семейство, например по време на хранене или преди лягане, може да помогне за развитието на по-здравословни дигитални навици за всички, включително за възрастните“, заключава водещият автор на изследването, което е финансирано от Националните здравни институти (NIH).
Източник: La Razón
Коментари
:брой коментар