
изгледи
Според уебсайта SpaceWeather преди няколко часа, слънчево изригване с интензитет X9.05 (класифицирано като тежко) е причинило прекъсвания на късовълновото радио в Африка и Европа. Това е частта от Земята, осветена от Слънцето, по време на изригването.
Слънчевото изригване е излъчено от групата слънчеви петна AR3842, които преди време предизвикаха полярни сияния. На 1 октомври, същият участък от слънцето предизвика мощно слънчево изригване X7.1 и отприщи изхвърляне на коронална маса. Това е струя от плазма и магнитно поле, което ще достигне земята на 4-ти и 5-ти октомври и вероятно ще предизвика полярни сияния.
Предварителните доклади на Райън Френч, астрофизик от Кралската обсерватория на Великобритания, предполагат, че CME вероятно се е насочил към Земята, след изригването.
Все още чакаме повече данни и модели, за да потвърдим това. Ще трябва да изчакаме и да видим дали изхвърляне на коронална маса ще удари Земята и дали наистина ще се задейства геомагнитна буря. Космическото време е непостоянно и непредвидимо, така, че със сигурност държи синоптиците нащрек. Затъмненията на късовълновото радио в Европа и Африка бяха резултат от радиация от слънчевото изригване, достигащо Земята и йонизиращо горните слоеве на атмосферата, при достигането им. Тази йонизация създава по-плътна среда за преминаване на високочестотни късовълнови радиосигнали, които улесняват комуникацията на дълги разстояния.
Тъй като тези радиовълни преминават през йонизирани (електрически заредени) слоеве, те губят енергия, поради увеличени сблъсъци с електрони. Това може да отслаби или напълно да погълне радиосигналите. Днешното слънчево изригване беше най-мощното в този слънчев цикъл досега. Всъщност това е най-мощното от повече от седем години. През септември 2017 г. бяха докладвани две колосални изригвания на X13.3 и X11.8.
Слънчевите изригвания се класифицират по размер, в различни класове, като клас X е най-мощният. Факлите от клас М са 10 пъти по-слаби от факлите от клас Х. Следвани от факлите от клас С, които са 10 пъти по-слаби от факлите от клас М. Факлите от клас B са 10 пъти по-слаби от факлите от клас C, а факлите от клас A са 10 пъти по-слаби от първите и нямат забележимо въздействие върху Земята. Всеки клас е допълнително разделен с числа от 1 до 10, за да се посочи относителната сила на факлите.
Източник: LA RAZON
Коментари
:брой коментар