
изгледи
Медицина от бъдещето: стволови клетки
С напредването на технологията, разкриваме все повече от микросвета на клетките, които изграждат телата ни. Терапията със стволови клетки в момента е популярна предимно в научните среди и сред някои по-заможни слоеве на обществото, но стволовите клетки са един от възможните пътища на медицината в бъдещето.
Исторически контекст
Около края на 19 век започват проучванията на клетки, които имат потенциала да се превръщат в други клетки. Към средата на 20 век те вече са идентифицирани като стволови клетки. От тяхд се развиват отделните кръвни клетки. През 80-те години Мартин Еванс прави първият пробив в сферата, като се идентифицира ембрионалните стволови клетки в мишки. За това получава и Нобелова награда.
В ембриона, всички клетки имат такава „програма“, която им позволява да се превърнат във всяка една друга клетка в тялото. С времето те го правят, а в отделните тъкани остават по малко техни „наследници“, които при нужда ще регенерират съответната тъкан доколкото могат.
Най-добре изследвани са кръвните стволови клетки, които се откриват в кръвта и костния мозък. За терапевтични цели е нужно да разполагаме с голям брой клетки, така че извличането им от тялото е трудно и неефективно. Затова се използват обикновени клетки от възрастен човек, най-често кожни или кръвни, които се „препрограмират“ така, че да наподобяват свойствата на ембрионалните.
Терапия
Терапията със стволови клетки е прохождаща област, но има потенциала да промени изцяло лечението на много заболявания, като Алцхаймер и деменция, сърдечно-съдови заболявания, диабет, заболявания на окото, предизвикани от дегенерация на тъканта, а според някои изследователи, ще можем да създаваме и цели функциониращи органи посредством стволови клетки.
Успехи
Заболяванията на кръвта, включително рак, левкемия и някои вродени състояния успешно се третират чрез вливане на стволови клетки, отгледани от собствени тъкани или взети от донор. Кожни присадки при изгаряния също могат да се правят от стволови клетки. Стволовите клетки се ползват за възстановяване на тъканите в окото, които се увреждат с напредване на възрастта.
Предизвикателства
Терапията със стволови клетки засега е скъпа, а успехът ѝ зависи от различни фактори и не може да се прилага при всички състояния. Тя изисква сериозна материална и технологична база и добри специалисти. Основните притеснения обаче са етични: ембрионалните стволови клетки се взимат само от човешки ембриони, затова, макар те да имат най-голям потенциал, не се използват. При създадените извън тялото, промяната в програмата на клетката и взаимодействието с имунната система на пациента могат да доведат до неочаквани мутации и разрастване на тъкани, които не са били цел на процедурата.
Стволовите клетки са естественият механизъм на тялото да се лекува. При всяко увреждане на тъкан или орган, нашите собствени стволови клетки ще се опитат да го възстановят. Медицината прави крачка към бъдещето, подпомагайки този процес, а възможността да използваме своите собствени клетки, които да бъдат препрограмирани, премахва част от етичните притеснения и отваря вратата към нови успехи. Може би в недалечното бъдеще възстановяването на увредени органи и части от телата ни ще бъде рутинна процедура.
Коментари
:брой коментар