
изгледи
Финансови съвети за начинаещи
Ако нямате финансово образование, може би управлението на парите ви се струва сложна материя. От друга страна, ако нямате много източници на доходи и не сте милионер, едва ли се замисляте за това как трябва да разполагате с парите си, или че е възможно да оптимизирате доходите си, независимо колко са големи.
Парите, да си го кажем честно, са една от основните движещи сили на обществото и в 21 век е нужно да знаем как по-добре да ги управляваме. Ето няколко лесни за следване съвети, които ще ни помогнат да си изясним какво се случва със заплатата ни и как да имаме по-добър контрол върху нея.
Направете си бюджет
Бюджетът не е просто запис къде и за какво харчите парите си. Той ще ви помогне да проследите разходите си и да ги оптимизирате. Може да използвате мобилни приложения, таблица или обикновен тефтер. Важното е да се отнесете сериозно и да проследите как си харчите парите в продължение на няколко месеца. След като вече знаете това, ще може да оптимизирате разходите си, а вероятно ще научите неочаквани неща за себе си.
Върнете си задълженията
Повечето от нас имаме по един-два кредита. Дали сме си купили скъпа стока на лизинг или ни е била нужна по-голяма сума за нещо, е без значение. Важното е, че дължим пари. Това означава, че разполагаме с по-малко от доходите си за други разходи, а и плащаме лихва. Според финансовите експерти, колкото по-скоро си върнете дълга, толкова по-добре. Има два основни метода, по които да го направите – връщате най-бързо дълга с най-висока лихва, или връщате най-малкия по размер. Така ще придобиете контрол върху ситуацията, а и ще си подобрите финансовата дисциплина.
Спестявайте
Това е най-често срещаният съвет и макар в някои ситуации да ни се струва смехотворен, спестяването ще ни отведе далеч. Не, няма да спестите пари за почивка на екзотичен остров, ако пускате стотинки в буркан, въпреки че и те са полезни. Спестявайте около 20 процента от дохода си всеки месец. Може да инвестирате тези пари, да ги изхарчите накуп или просто да сте спокойни, че имате бюджет за непредвидени ситуации. А самият процес ще помогне да си изясните приоритетите относно харченето.
Инвестирайте в себе си
Това е най-печелившата стратегия, що се отнася до пари. Инвестирайте в образование, нови умения, в здравето си или пък в хобита. Всичко, което ви прави щастливи или ви обогатява по някакъв начин, също и ви развива. Изкарването на пари само по себе си не е особено трудна дейност. Но ако използвате тези пари, за да развивате силните си страни, е вероятно благодарение на това неусетно да напреднете в кариерата или пък да опознаете себе си по-добре.
Съзнателното управление на личните финанси, колкото и малки да са те, е първата стъпка към увеличаването им и към постигането на по-голяма финансова свобода и удовлетворение от живота. Парите в никакъв случай не са най-важното нещо на света, но за да можем да се насладим на останалото, се налага да познаваме и владеем начините, по които се движат.
Коментари
:брой коментар