
изгледи
Антидепресантите са едни от най-предписваните медикаменти и в Европа, и в щатите. Депресията е все по-често срещана. Защо се получава така, какви са причините? Стрес, самота в големия град, неумение да се справяме с емоциите, повишените изисквания и очаквания към всеки един от нас?
Дали тя се дължи на нашите субективни възприятия или на неправилна биохимия на мозъка? Този спор се гори от десетилетия като психотерапевтите твърят, че е първото, а психиатрите второто. Истината е, че не може да се каже със сигурност и най-вероятно е комбинация от двата фактора и съответно пътят за възстановяване минава и през кабинета на психотерапевта, и през този на психиатъра.
Не бива да пропускаме нито един от двамата, но трябва и само да се опитаме да си помогнем. Това не просто е възможност. Едва ли ще се отървем от депресията, ако очакваме някой да ни спаси. Трябва да се погрижим за себе си по всички възможни начини.
Ето с какво може да започнете:
- Насторението има връзка с това с какво се храним - и физичека, и психологическа. Витаминиtе, минералите, както и удоволствието от храненето се борят с депресията. Храни, които се прероръчват са зелени листни зеленчуци, овесени ядки, бобови култури, ядки, яйца, авокадо, сардини, банани.
- Спорт - спортувайте редовно. Спортът е есествен начин за производство на серотонин, който бори депресията. Ако не сте спортен тип, поне започнете да се разхождате всеки ден.
- Връзка с природата - природата ни успокоява по естествен начин. Морето, гората, небето ще подобрят насторението ви, ще ви помогнат да се отпуснете.
- Експериментирайте с приятни неща като ароматерапия, музикотерапия, цветотерапия.
- Работете вурху самочувствието си. Хората с депресия често имат ниско самочувствие. Поставяйте си малки, а в последствие все по-големи цели. Постигайки ги, самочувствието ви ще расте.
- Бъдете благодарни - упражнявайте се в това. Хората с депресия виждат само в черно. Когато станете всяка сутрин, напишете пет неща, за които сте истински благодарни в живота си. Може да са от чашата кафе до прегръдката от любимия или детето.
- Слушайте лекаря си, изберете добър психиатър, на който имате доверие. Не се страхувайте да пиете лекарствата си. Не ги спирайте самоволно. Не се поддавайте на стигмата над тях като опасни - тя не е оправдана от науката.
- Вярвайте, че ще победите депресията. Не се отчайвайте. Това е възможно и зависи от вас, колкото и сега да не ви се вижда така.
- Заобиколете се с хора, които ви подкрепят и отстранете токсичните хора около вас.
- Намалете скоростта на работата си. Помислете от какво се нуждаете лично вие, за да почувствате по-добре.
Коментари
:брой коментар