menu
Следобедната дрямка - полезна или вредна?
Следобедната дрямка - полезна или вредна?
Как се отразяват честите подремвания през деня, които много хора обичат?

Според голямо проучване, публикувано Hypertension - списание на Американската сърдечна асоциация, хората, които обичат често да си подремват през деня, са изложени на по-висок риск от високо кръвно налягане и инсулт.

Това едва ли трябва да се тълкува в смисъл, че подремването е вредно само по себе си. По-скоро проблемът е, че много често дневният сън влошава качеството на нощния. Лошият сън през нощта се свързва със сериозни вреди за здравето. Дневните поспивания не могат да компенсират некачествената почивка през нощта.

В проучването са използвани данни от 360 000 участници. Те редовно са предоставяли на изследователите информация за своите навици на сън. Освен това са давали редовно проби от кръв, урина и слюнка веднъж годишно. Отговаряли са въпроси относно честотата на дрямката си. Проучването е продължило четири години.

Според получените данни участниците, които редовно спят през деня, са с 12 % по-висок риск от високо кръвно налягане, а и рискът да получат инсулт е с 24 % по-висок. 

Дори след коригирането и отчитането на много променливи, които имат връзка с сърдечносъдовите заболявания и инсулта, резултатите отново показват, че дрямката увеличава случаите на хипертония и инсулт.

Ако спите следобед час или два, това вече не е дрямка. Ако предната нощ не сте се наспали добре, може да подремнете за 15-20 минури между 12 и14 часа. Ако обаче страдате от хронично безсъние, спането през деня само ще влоши още повече проблема със съня пред нощта и точно затова тряба да се избягва.

Голяма част от участниците, които редовно са спали през деня, са били с наднормени килограми, имали са вредни навици като пушене и пиене на алкохол всеки ден. Обяснението на тази връзка е, че килограмите, пушенето и пиенето влошават качеството на нощния сън и хората често изпитват умора и непреодолимо желание да подремнат през деня. По този начин обаче проблемите се задълбочават.

Може би всичко това означава, че желанието за сън през деня говори за нарушения на съня при някои хора. Проблемите със съня са свързани с повишаване нивата на стреса, също така влият и на хормоните, които регулират теглото. Така се получва един порочен кръг, от който човек трудно може да излезе сам.

Ако мислите, че имате проблеми със съня, вземете мерки, защото по всичко личи, че не просто са неприятни, но и много вредни за здравето.

ВАШАТА РЕАКЦИЯ?

Коментари

https://aha.bg/public/assets/images/user-avatar-s.jpg

:брой коментар

Напишете първия коментар за това!