
изгледи
Четирите фази на развитието
Според съвременния модел, животът ни минава през четири фази, като това, което правим във всяка от тях може да промени посоката ни на развитие, а можем да се окажем и „заседнали“ в някоя от фазите. Разбира се, разделението е условно и отнема различно време да изживеем всяка фаза, но знаейки основните моменти, можем да открием интересни неща за себе си, които ще ни помогнат да продължим напред.
Зависимост
Това е първата фаза, която продължава до пубертета. Като деца сме изцяло зависими от родителите си или от хората, които се грижат за нас и тази грижа е от съществено значение. От едната страна са децата, оставени по-често да се оправят сами. Те развиват по-силна чувствителност към средата, но неглижирането в тази възраст може да доведе до емоционални проблеми в бъдеще. От другата страна са прекалено обгрижваните деца. Те свикват да получават всичко и трудно изграждат самостоятелност.
Антизависмост
Тази фаза започва в пубертета, когато като тийнейджъри все още сме зависими от родителите си в много отношения, но вече изпитваме нужда да застанем срещу авторитета и да взимаме самостоятелни решения. Започваме да осланяме на приятелите си, вместо на семейството. Ако обаче препуснем да изразим желанието за самостоятелност в тази фаза, „бунтът“ срещу авторитета може да се прояви на по-късна възраст. Можем и да заседнем тук, като вместо да се развиваме и растем емоционално, дълги години ще се съпротивляваме срещу целия свят. Такива хора често проявяват крайности в поведението си.
Независимост
Вече сме самостоятелни и смятаме, че можем да се справим с всичко сами. Това е фазата, в която се учим на отговорност и опознаваме живота на възрастен. Манталитетът „мога всичко сам“ обаче може да ни принуди да ограничим света си и да пропуснем интересни възможности.
Взаимозависимост
В тази фаза вече сме зрели хора и осъзнаваме, че не само не можем да вършим всичко сами, а и нуждата от помощ или подкрепа не е проява на слабост. Преминаваме отвъд самодостатъчността си и започваме да се доверяваме на другите, без от това да страда самочувствието ни.
За да живеем възможно най-пълноценно, трябва да сме достигнали до фазата на зрял възрастен, който разбира и приема подкрепата на останалите и е наясно със собствените си ограничения. Засядането на дадено ниво е по-често срещано отколкото смятаме, защото обикновено засяга емоционалното състояние и умствена нагласа към живота; можем да имаме карира и семейство и да не сме преминали през всички фази, но това неминуемо ще доведе до различни проблеми във взаимоотношенията ни с другите, а и със себе си.
Ако откривате у себе си признаци, че не сте преминали през всички фази, не се безпокойте. С целенасочени усилия, можем да променим нагласата си, да се преборим с навиците си от фазата, в която сме „заседнали“ и да започнем да взимаме по-добри решения. Този модел е полезен преди всичко, за да ни даде обща идея къде се намираме и да ни помогне да подобрим себе си, но в никакъв случай „успеха“ ни през фазите не може да се счита за мярка за ценността ни като личност.
Коментари
:брой коментар